Logo apteki na informacji o dawkowaniu? Lekarzom to nie przeszkadza

PRAWO

Autor: OIA Katowice/ rynekaptek.pl   03-07-2015, 11:18

Logo apteki na informacji o dawkowaniu? Lekarzom to nie przeszkadza Nadruk konkretnej apteki to nie reklama?

Komisja ds. Etyki Lekarskiej ORL w Katowicach uważa, że notowanie informacji o sposobie dawkowania zaordynowanych leków na bloczkach z nadrukiem firmowym konkretnej apteki  nie narusza przepisów prawa powszechnie obowiązującego.

Jest to odpowiedź na pismo prezesa Śląskiej Izby Aptekarskiej, który wyrażał wątpliwości w związku z posługiwaniem się materiałami przeznaczonymi do udzielania pacjentowi pisemnej informacji o sposobie dawkowania zaordynowanych leków na bloczkach z nadrukiem firmowym konkretnych aptek.

"Wobec wyrażanych wątpliwości dotyczących dopuszczalności notowania informacji o sposobie dawkowania zaordynowanych leków na bloczkach z nadrukiem firmowym konkretnej apteki, Komisja ds. Etyki Lekarskiej ORL w Katowicach uważa, że działanie takie nie narusza przepisów prawa powszechnie obowiązującego" - odpowiadają lekarze.

"Działanie takie może jednak w konkretnych sytuacjach stanowić praktykę sprzeczną z dobrymi obyczajami. Komisja zaleca, aby lekarz, który notuje informacje dla pacjenta na takich bloczkach każdorazowo rozważył, czy nie wzbudzi to wątpliwości co do jego niezależności lub obiektywizmu jego opinii. Zważywszy, że zawód lekarza jest zawodem zaufania publicznego, lekarz decydując się na notowanie informacji dla pacjentów na takich bloczkach powinien rozważyć czy nie wzbudzi to niepewności co do samodzielności wyboru metody leczniczej, która jest najskuteczniejsza i najbezpieczniejsza dla pacjenta" - dodają.

Zdaniem Komisji, z uwagi na to, że wybrana metoda leczenia nie powinna narażać pacjenta na nieuzasadnione koszty, w szczególny sposób należy przeanalizować notowanie informacji na bloczkach aptek, gdyż apteki są podmiotami uczestniczącymi w kształtowaniu cen części leków i wyrobów medycznych. Należy również zaznaczyć, że lekarz powinien unikać wszelkich zachowań, które mogłyby podważyć zaufanie pacjenta do lekarza, a także sugerować wywieranie wpływu na pacjenta w celu innym niż leczniczy.

Więcej: http://katowice.oia.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH