Lubelskie: ktoś wypytuje aptekarzy o funkcjonowanie apteki. Izba ostrzega

PRAWO

Autor: ŁS/rynekaptek.pl   10-02-2015, 12:17

Lubelskie: ktoś wypytuje aptekarzy o funkcjonowanie apteki. Izba ostrzega LOIA ma sygnały z aptek, że farmaceuci otrzymują łudząco podobne pytania, pochodzące z różnych źródeł(fot. Fotolia/PTWP)

Kierownictwo Okręgowej Izby Aptekarskiej w Lublinie jest mocno zaniepokojone, faktem, że lokalni aptekarze są przepytywani – często przez niezidentyfikowane źródła - z zakresu działalności apteki czy cen.

– Śledztwa rozpocząć nie możemy, to nie nasza rola, jednak ostrzegamy przed taką sytuacją, ponieważ się nasila – mówi portalowi rynekaptek.pl mgr farm. Tomasz Barszcz, szef LOIA.

Zdaniem Tomasza Barszcza, informacje o kształtowaniu się mechanizmów rynkowych takich, jak podaż, popyt, ceny, funkcjonowanie systemu dystrybucji czy preferencje konsumentów, mogą być wykorzystywane do utworzenia tzw. porównywarki cenowej.

- Izba ma sygnały z aptek, że farmaceuci otrzymują łudząco podobne pytania, pochodzące z różnych źródeł – mówi prezes LOIA. – Czy to tylko przypadek, nie wiemy, ale pamiętajmy, że przed próbami wyłudzania danych ostrzegał niedawno GIF – dodaje.

Tomasz Barszcz mówi, że problem tworzenia ulotek zawierających nieprawdziwe informacje i niedozwolone formy reklamy: np. „Kupuj najtaniej potrzebne leki„ lub „Porównaj ceny aptek w swojej okolicy„, nazwy i adresy aptek z danego terenu, bez wiedzy i zgody właścicieli, zestawione z nazwami oraz cenami leków przypisanymi do tych aptek, Lubelska Izba zgłosi prokuraturze.

– Z tego co wiem, żadne dotychczasowe działania (do prokuratury zgłaszał zawiadomienie WIF – przyp. red.) nie wyjaśniły sytuacji.  Faktem, jest, że ustalenie, kto stoi za zbieraniem danych z aptek, jest bardzo trudne. Często źródeł wszelkich sondaży trzeba szukać nawet za granicami kraju – tłumaczy.

Przypomnijmy, że kilka tygodniu temu o próbach wyłudzenia w rozmowie telefonicznej danych o funkcjonowaniu systemów informatycznych z aptek, ostrzegał Główny Inspektorat Farmaceutyczny. GIF zastrzega, że jego pracownicy zawsze zwracają się o przekazanie informacji formie pisemnej. Aptekarze powinni odpowiadać wyłącznie na zapytania nadesłane z adresów o rozszerzeniu @gif.gov.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH