Lubelszczyzna: dlaczego brakowało leków przeciwzakrzepowych?

PRAWO

Autor: Kurier Lubelski, RR/rynekaptek.pl   16-06-2011, 11:04

W prawie 300 aptekach w całym kraju dochodziło do poważnych nieprawidłowości w sprzedaży leków. Teraz Główny Inspektorat Farmaceutyczny prowadzi postępowania kontrolne. Również na Lubelszczyźnie, gdzie w pewnym momencie nie można było kupić np. leków przeciwzakrzepowych.

Chodzi o to, że hurtownie - zdaniem GIF - nielegalnie skupowały od aptek leki przeciwzakrzepowe i zapobiegające odrzuceniu przeszczepów. Preparaty te miały być sprzedawane za granicą po wyższych cenach. Przez takie działania polscy pacjenci mogli być pozbawieni dostępu do terapii.

Trudności z nabyciem tych leków potwierdza Krzysztof Przystupa, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Lublinie.

- Jeśli były, to w trzech-pięciu aptekach. Jednak w 80 proc. aptek w naszym regionie ich brakowało. Aptekarze nie mieli, gdzie ich kupić. W każdym razie skala zjawiska musiała być duża. Teraz powoli sytuacja się normalizuje - powiedział Krzysztof Przystupa.

Dodał również, że apteka nie może sprzedawać leków hurtowni, gdyż to niezgodne z prawem farmaceutycznym. Przedsiębiorca prowadzący hurtownię może zaopatrywać się w produkty lecznicze wyłącznie od wytwórcy. Potem hurtownia leki sprzedaje aptece, a ta pacjentowi.

- Doszły do nas sygnały, że w aptekach i hurtowniach na terenie województwa lubelskiego też mogło dochodzić do takiego procederu. Dlatego rozpoczęliśmy postępowanie kontrolne. W tej chwili to nasz priorytet, kontrole prowadzą także nasze oddziały terenowe - powiedziała Kurierowi Lubelskiemu Izabela Machorowska-Kiciak, kierownik działu aptek Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego w Lublinie.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH