Lucyna Dargiewicz: za mało pieniędzy na szkolenie

PRAWO

Autor: Janusz Maciejowski/rynekaptek.pl   09-11-2015, 11:41

Lucyna Dargiewicz: za mało pieniędzy na szkolenie

Pielęgniarki od stycznia przyszłego roku uzyskają prawo do wypisywania niektórych leków na recepty. Prawo to jednak jest na razie tylko na papierze - twierdzi Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca OZZPiP.

Zdaniem przewodniczącej, potrzebne są szkolenia, których resort nie zapewnił. Tych pielęgniarek, które skorzystają ze szkoleń, będzie niewiele, bo przeznaczona pula pieniędzy na nie jest niewielka.

- Wypisywanie recept przez pielęgniarki i położne to nie jest czynność mechaniczna, ale dodatkowy obowiązek i odpowiedzialność – mówi Rynkowi Aptek Lucyna Dargiewicz, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych.

– Nie jest to zadanie, do którego można podejść bez odpowiedniej wiedzy. To rozwiązanie wprowadził jeszcze poprzedni minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz. Jego celem było rozładowanie kolejek do lekarzy. Na przygotowanie pielęgniarek do przepisywania recept miały być przeznaczone unijne środki. Tymczasem na realizację tego projektu brakuje pieniędzy – dodaje.

Dotowany przez UE kurs będzie przysługiwał tylko niewielkiej części pielęgniarek i położnych. Pula pieniędzy dostępna w konkursie (30 mln zł) ma zapewnić szkolenia dla 10 tys. osób. Ale dotyczy nie tylko szkolenia z ordynacji leków, ale także na kursy z pielęgniarstwa onkologicznego czy geriatrycznego. Na opcję przepisywania recept można wykorzystać maksymalnie 40 proc. z tej puli 30 mln zł.

- Recepty będą mogły wypisywać pielęgniarki z tytułem magistra i specjalizacją – dodaje przewodnicząca Dargiewicz.

– Natomiast te z licencjatem będą mogły tylko przedłużać zapisane przez lekarza recepty. Rozwiązanie to jest dobre dla pacjentów i w pierwszej kolejności powinny móc je stosować pielęgniarki środowiskowe, które odwiedzają pacjentów w domach. To ułatwi pracę wszystkim – podpowiada przewodnicząca OZZPiP.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE