Maciej Hamankiewicz: wręczony bukiet tulipanów czy bombonierkę trudno uznać za łapówkę

PRAWO

Autor: Jacek Wykowski/ rynekaptek.pl   06-03-2018, 08:07

Maciej Hamankiewicz: wręczony bukiet tulipanów czy bombonierkę trudno uznać za łapówkę Czy sąd może uznać za korzyść majątkową np. butelkę koniaku czy bukiet, wręczone w publicznym szpitalu czy przychodni, po leczeniu? (fot. archiwum)

Czy sąd może uznać za korzyść majątkową np. butelkę koniaku czy bukiet, wręczone w publicznym szpitalu czy przychodni, po leczeniu? Jaka powinna być wartość takiego dowodu wdzięczności, by był on prawnie bezpieczny?

Choć najbezpieczniej jest prezentów od pacjentów nie przyjmować, to w polskiej tradycji okazywania wdzięczności o taką asertywność bardzo trudno. 

Z jednej strony prawo surowo karze za łapownictwo i korupcję, z drugiej próżno szukać listy przedmiotów, których wręczać nie wolno. Czy zatem każdy prezent jest łapówką, a każdy obdarowany - łapówkarzem?

„Kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej…”
Artykuł 228 Kodeksu Karnego mówi wprost: kto, w związku z pełnieniem funkcji publicznej, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo jej obietnicę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W wypadku mniejszej wagi sprawcy grozi grzywna, kara ograniczenia lub pozbawienia wolności do lat 2. Gdy jednak korzyść majątkowa jest znacznej wartości, za kratki można trafić nawet na lat 12. To tzw. łapownictwo bierne.

Co istotne, identyczne kary obowiązują już w przypadku samego żądania lub przyjęcia obietnicy wręczenia łapówki.

- Pamiętajmy, że kodeks karny nie przewiduje jedynie korupcji biernej, tj. przyjmowania łapówek, ale i korupcję czynną, czyli jej wręczanie lub obiecywanie. Pacjentowi zgodnie z przepisami art. 229 KK grozi za to od 6 miesięcy do nawet 12 lat więzienia, a w przypadkach mniejszej wagi - grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat - przypomina Anna Partyka-Opiela, senior associate, specjalista ds. compliance w Kancelarii Domański Zakrzewski Palinka (DZP).

Czy sąd może uznać za korzyść majątkową np. butelkę koniaku czy bukiet, wręczone w publicznym szpitalu czy przychodni, po leczeniu? Jaka powinna być wartość takiego dowodu wdzięczności, by był on prawnie bezpieczny?

- Nie można stanowczo stwierdzić, gdzie leży granica między „darem wdzięczności” a „łapówką”. Zasadnicze znaczenie ma w tym aspekcie poziom etyczny danego lekarza i to, czy postawi tego typu warunek, od którego uzależni wykonanie przez siebie określonych działań, do których w zasadzie i tak jest zobligowany - tłumaczą nam eksperci z Kancelarii Kondrat i Partnerzy: radca prawny Michał Stępień i prawnik Katarzyna Hałaburda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH