Majówka w pracy

PRAWO

Autor: "GP"/rynekaptek.pl   28-04-2015, 10:04

Majówka w pracy Podczas majówki praca w aptece jest dopuszczalna (fot. sxc.hu)

1 i 3 maja pracownicy branży handlowej będą mieli okazję do świątecznego wypoczynku. Zapewnia im to zakaz pracy w handlu w święta ustawowo wolne od pracy, w tym w niedziele, na które przypadają takie święta. Co z aptekarzami?

Jak wyjaśnia „Gazeta Podatkowa”, przepisy Kodeksu pracy wprowadzające omawiany zakaz objęły nim pracowników w rozumieniu tego kodeksu, tj. osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, mianowania, wyboru oraz spółdzielczej umowy o pracę. Zatrudnienie nawiązane na innej podstawie prawnej, m.in. w ramach umowy cywilnoprawnej, formalnie pozostaje poza zakresem tego zakazu. Nie oznacza to jednak, że przy jego pomocy można omijać zakaz pracy w handlu w święta. „GP” przypomina, że praktyki polegające na zatrudnieniu pracownika np. na podstawie umowy-zlecenia wyłącznie na okres świąteczny w sposób charakterystyczny dla pracy etatowej uważane są za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Grozi za nie kara grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

Zakaz świątecznej pracy w handlu adresowany jest głównie do pracodawców prowadzących sklepy wielkopowierzchniowe, hurtownie, magazyny, a także sklepy internetowe. Spod zakazu nie są wyłączone również małe, osiedlowe sklepiki. Niemniej w tych placówkach handlowych obsługę klientów w dniach świątecznych mogą przejąć właściciele sklepu, czego ze względów praktycznych nie da się przeprowadzić w sklepach wielkopowierzchniowych.

Dopuszczalna jest natomiast praca w aptekach (które w sensie prawnym nie są placówkami handlowymi) oraz, zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy, na stacjach benzynowych, w restauracjach, hotelach czy kawiarniach.

Więcej: Gazeta Podatkowa nr 34 (1179)/onet.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH