„Manipulowanie treścią uzasadnień sądowych szansą dla sieci aptecznych?”

PRAWO

Autor: Piotr Sędłak/ rynekaptek.pl   20-11-2017, 14:47

„Manipulowanie treścią uzasadnień sądowych szansą dla sieci aptecznych?” Wyciągnięcie z treści wyroku NSA wniosku, jakoby Sąd ten niejako „zalegalizował” prowadzenie aptek ponad 1%-owy próg koncentracji jest umyślnym przekłamaniem - ocenia radca prawny, Piotr Sędłak

W wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 20 lipca 2017r., sygn. II GSK 1414/16, w żadnym miejscu nie dokonano wykładni antykoncentracyjnych przepisów Prawa farmaceutycznego, o których mowa w art. 99 ust. 3 pkt. 2 i 3 p.f. - zauważa Piotr Sędłak.

Wyciągnięcie zatem z treści tego wyroku wniosku, jakoby Sąd ten niejako „zalegalizował” prowadzenie aptek ponad 1%-owy próg koncentracji jest umyślnym przekłamaniem - ocenia radca prawny, Piotr Sędłak, odnosząc się do opinii prawnej przedstawionej przez mec. Macieja Konarowskiego, na łamach "Rzeczpospolitej", dotyczącego interpretacji wyroku NSA z 20 lipca 2017 r.

- Podobnie nieuprawnionym i zwyczajnie zmanipulowanym jest twierdzenie, jakoby przed wejściem w życie reformy aptekarskiej w czerwcu 2017r. dopuszczalne było przejmowanie zezwoleń w trybie art. 494 § 2 k.s.h., bez oglądania się na limit 1% aptek w województwie. Twierdzenie to jest w sposób oczywisty nieprawdziwe, a fałsz tego rodzaju argumentacji wykazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie już w… maju 2017r., czyli jeszcze przed (!) wejściem w życie tzw. „apteki dla aptekarza” - dodaje Piotr Sędłak, wydając opinię, którą publikujemy w całości.

"Wedle dodanego ustawą z dnia 7 kwietnia 2017r. o zmianie ustawy – Prawo farmaceutycznego (Dz. U. 2017, poz. 1025) przepisu art. 99 ust. 2a p.f. do zezwoleń na prowadzenie apteki nie stosuje się m.in. przepisów: art. 494 § 2 oraz 531 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Przepis ten obowiązuje od 25 czerwca 2017r. Wykładania normy prawnej w nim zawartej prowadzi do wniosku, że zezwolenie apteczne nie może zostać poddane obrotowi gospodarczemu również w tym zakresie, w jakim dotyczy przejmowania, przekształcenia lub łączenia spółek. Nie oznacza to jednak, że istota instytucji zezwolenia na prowadzenie apteki, o której mowa w art. 99 ust. 1 p.f., została zmieniona dopiero wraz z wejściem w życie tzw. „apteki dla aptekarza”. Twierdzenie tego rodzaju to oczywiste manipulowanie dorobkiem orzeczniczym sądów administracyjnych wypracowanych w tej materii, co w warsztacie pracy prawnika jest błędem dużego kalibru.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH