Marcin Czech ws. wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki

PRAWO

Autor: Sejm/rynekaptek.pl   25-09-2018, 11:03

Marcin Czech ws. wydawania zezwoleń na prowadzenie apteki Apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego pozwolenia na prowadzenie aptek (Fot. Archiwum)

Kwestia uzyskania odbioru nadzoru budowlanego budynku, w którym znajdują się pomieszczenia przeznaczone na aptekę nie jest poruszana w ustawie Prawo farmaceutyczne - przypomina wiceminister Marcin Czech w odpowiedzi na poselską interpelację.

Poseł Ireneusz Raś zwracając uwagę na formalnoprawne aspekty działalności aptek na rynku farmaceutycznym, zwłaszcza w zakresie udzielania zezwoleń na prowadzenie apteki ogólnodostępnej wydawanych za pośrednictwem wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, pyta Ministra Zdrowia, czy zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne dopuszcza się wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki w budynku, który nie uzyska odbioru przez nadzór budowlany?

Odpowiedzi na interpelację udzielił wiceminister Marcin Czech, który przypomniał, że zgodnie z art. 99 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. Prawo farmaceutyczne, apteka ogólnodostępna może być prowadzona tylko na podstawie uzyskanego pozwolenia na prowadzenie aptek.

- Udzielenie, odmowa udzielenia, zmiana, cofniecie lub stwierdzenie wygaśnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki należy do właściwego inspektora farmaceutycznego. Zgodnie z wymaganiami art. 100 ww. ustawy do wniosku o zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, który składa zainteresowany podmiot, dołączony powinien być m. in. tytuł prawny do pomieszczeń przeznaczonych na aptekę sporządzony przez osobę uprawnioną oraz opinia Państwowej Inspekcji Sanitarnej o lokalu zgodnie z odrębnymi przepisami. Kwestia uzyskania odbioru nadzoru budowlanego budynku, w którym znajdują się pomieszczenia przeznaczone na aptekę nie jest poruszana w ustawie – Prawo farmaceutyczne - wyjaśnił minister Czech.

Poseł Raś zapytał także, czy zgodnie z obowiązującym prawodawstwem można posiadać prawo do lokalu (które jest konieczne do wydania zezwolenia) w budynku, który nie uzyskał odbioru przez nadzór budowlany? - Zagadnienia z zakresu prawa budowlanego pozostają w gestii Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju - wskazał wiceminister zdrowia.

Natomiast w odniesieniu do pytania, kto w przypadku naruszeń tego typu ponosi odpowiedzialność za prowadzenie apteki, Marcin Czech przyznał, że zasadniczo, zgodnie z art. 88 ust. 1 ustawy Prawo farmaceutyczne w aptece ogólnodostępnej musi być ustanowiony farmaceuta, o którym mowa w art. 2 b ust. 1 pkt 1, 2, 5 i 7 ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, odpowiedzialny za prowadzenie apteki – kierownik apteki.

Podkreślił, że pytania przedstawione w interpelacji dotyczą jednak kwestii procesu uzyskania pozwolenia na prowadzenie apteki, a więc procedur, które obowiązują organy kompetentne do wydania właściwych pozwoleń.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.

POLECAMY W PORTALACH