Marek Gos: kary za brak dyżuru to droga do wywłaszczenia aptekarzy

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   09-06-2015, 09:06

Marek Gos: kary za brak dyżuru to droga do wywłaszczenia aptekarzy

Wynagrodzenie, czy tylko zwrot kosztów i wydatków za nocne dyżury; przeciwko komu skierowana była kara 50 tys. zł - kilka fragmentów z sejmowej dyskusji o karach za brak dyżurów aptek.

W maju zostały odrzucone przepisy umożliwiające gminom nałożenie do 50 tys. zł kary na aptekę, która nie będzie prowadzić dyżuru według ustalonego harmonogramu. Jednocześnie podczas procedowania przepisów ustawy o samorządzie gminnym w sejmowej podkomisji nadzwyczajnej dodano przepisy, które umożliwiają wprowadzenie ekwiwalentu dla aptekarzy w zamian za pełnienie dyżurów w nocy i dni świąteczne.

Poprawki w tym zakresie zgłosili posłowie Marek Gos (PSL) i Romuald Garczewski. Chodziło o dodanie przepisów, iż podmiotowi prowadzącemu aptekę przysługuje od powiatu, którego rada nałożyła obowiązek wykonywania pracy w porze nocnej, w niedziele, święta lub inne dni wolne od pracy, zwrot koniecznych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi  odsetkami, poniesionych w związku z wykonaniem pracy ww. dni.

Minister po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej określi zaś sposób obliczania, korygowania i rozliczania koniecznych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami ponoszonych w związku z pełnieniem dyżurów, w tym kosztów zapewnienia wykwalifikowanego personelu.

Jak uzasadniał poseł Gos, obciążenie właścicieli aptek kosztami dyżurów bez stosownego ekwiwalentu narusza podstawowe zasady demokratycznego państwa prawa, doprowadzając do wywłaszczenia  właścicieli aptek z posiadanego przez nich majątku. 

- Koszt jednego dwunastogodzinnego dyżuru nocnego w dni powszednie wynosi  ok. 300 zł, zaś w dni  wolne od pracy 400 zł. Dopłaty pobierane za ekspozycję produktów w porze nocnej nie pokrywają tych kosztów. Dopóki sprawa dyżurów nie zostanie jednoznacznie rozstrzygnięta w sposób gwarantujący pełniącym je aptekom ekwiwalent za wykonywaną pracę, dopóty brak jest podstaw do wprowadzenia  kar za nieprzestrzeganie w ustawie rozwiązań - mówił poseł Gos i dodał:

- Sankcje za nieprzestrzeganie ustaleń zarządu powiatu, a za chwilę rady  powiatu wynoszą do 50 tys. zł. Problemem dyżurów nocnych i w dni wolne od pracy nie są godziny pracy, lecz dostęp do leków.  To jest kolejny, zły krok w kierunku narzucania pewnych rozstrzygnięć aptekom, szczególnie aptekom rodzinnym prowadzonym przez ludzi, którzy mieszkają w pobliżu apteki albo  w budynku, w którym jest apteka. Są to najczęściej rodzinne zakłady pracy. Są to placówki opieki zdrowotnej, ale nie są to placówki całodobowej opieki  zdrowotnej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE