Marek Jurek apelował do URPL, Urząd odpowiada

PRAWO

Autor: URPL/rynekaptek.pl   06-08-2012, 14:23

Niedawno lider Prawicy Rzeczypospolitej Marek Jurek zaapelował do Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych o wycofanie z aptek leków wczesnoporonnych. Jego zdaniem, Urząd dopuszczając te leki do dystrybucji na terenie Polski, postępuje wbrew prawu. W swoim liście wymienił dwa produkty: escapelle i uno-one.

W odpowiedzi na pismo Jurka, URPL informuje, że "organy administracji rządowej oraz samorządu terytorialnego są zobowiązane zapewnić obywatelom swobodny dostęp do metod i środków służących dla świadomej prokreacji”.

Wymieniony w apelu produkt leczniczy escapelle (substancja czynna - levonorgestrelum) został zarejestrowany zgodnie z ustawą Prawo farmaceutyczne i otrzymał pozwolenie na dopuszczenie do obrotu decyzją Ministra Zdrowia po pozytywnym zakończeniu procedury wzajemnego uznania, w której uczestniczyło 20 państw członkowskich UE. Brak jest podstaw prawnych do cofnięcia pozwolenia - stwierdza URPL.

Zgodnie z zatwierdzoną Charakterystyką Produktu Leczniczego escapelle jest wskazany do stosowania w antykoncepcji w przypadkach nagłych, do stosowania w ciągu 72 godzin po stosunku płciowym bez zastosowania skutecznego zabezpieczenia lub w przypadku niepowodzenia zastosowanej metody antykoncepcyjnej. Zgodnie z pozwoleniem na dopuszczenie do obrotu escapelle jest produktem antykoncepcyjnym wydawanym z przepisu lekarza - wyjaśnia URPL.

Produkt o nazwie Uno-one, przywołany w apelu nie figuruje w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych Dopuszczonych do Obrotu na Terytorium RP. Jeśli autorzy apelu mieli na myśli produkt ellaOne, to jest to produkt leczniczy zawierający substancję czynną octan uliprystalu i posiada zbliżone, aczkolwiek nie identyczne wskazania do stosowania jak produkt escapelle. EllaOne został dopuszczony do obrotu w procedurze centralnej decyzją Komisji Europejskiej - dodaje Urząd.

Więcej: http://www.urpl.gov.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH