MEN: utrzymanie kształcenia techników tylko na wniosek MZ

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   29-03-2016, 08:39

MEN: utrzymanie kształcenia techników tylko na wniosek MZ Koniec techników przesądzony? Są interpelacje posłów za utrzymaniem kształcenia

Jeśli Minister Zdrowia zdecyduje o utrzymaniu kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny, Ministerstwo Edukacji Narodowej podejmie prace legislacyjne w tym kierunku - informuje Teresa Wargocka, wiceminister edukacji narodowej.

- Jak wynika z uzasadnienia przedstawionego przez Ministra Zdrowia, wniosek w sprawie wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny w systemie oświaty został poprzedzony szczegółową analizą obowiązujących przepisów prawa w kontekście zachodzących zmian w obszarze pozostającym w jego kompetencji oraz obecną i przewidywaną sytuacją na rynku pracy - ocenia wiceminister Wargocka, odpowiadając na petycje części posłów, by utrzymać kształcenie techników i nie wygaszać ich edukacji.

Przypomina, że ostatecznie termin rozpoczęcia wygaszania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny określono na rok szkolny 2018/2019.

- Decyzja o wygaszeniu kształcenia w tym zawodzie została poparta przez ekspertów w określonych dziedzinach, właściwy samorząd zawodowy, przedstawicieli wybranych towarzystw naukowych, stowarzyszeń zawodowych i innych osób oraz podmiotów reprezentujących określone środowiska zawodowe - argumentuje wiceminister MEN.

Jako uzasadnienie do zaprzestania kształcenia w zawodzie technik farmaceutyczny Minister Zdrowia wskazał rosnącą liczbę szkół policealnych kształcących w tym zawodzie, liczbę absolwentów tych szkół oraz występujący problem bezrobocia w tej grupie zawodowej (według danych ówczesnego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w I półroczu 2013 r. zarejestrowano 1617 bezrobotnych techników farmaceutycznych, a w II półroczu 2013 r. – 2119).

Z danych tych wynika, że zawód technik farmaceutyczny jest zawodem nadwyżkowym na rynku pracy, w którym występuje przewaga napływu bezrobotnych nad napływem ofert pracy. Według ostatnich danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (Zawody deficytowe i nadwyżkowe w 2014 r.), w końcu roku 2014 r. przewaga napływu bezrobotnych nad napływem ofert pracy wyniosła 1 875 osób (napływ bezrobotnych – 3 529 osób, napływ ofert pracy – 1 654 ofert).

Wśród zawodów medycznych technicy farmaceutyczni stanowią drugą co do wielkości grupę zawodową, której minister ten wydaje zaświadczenia niezbędne w toku uznawania kwalifikacji zawodowych w Unii Europejskiej, co jest istotne w kontekście zjawiska bezrobocia. Jednocześnie, Minister Zdrowia, powołując się na analizy Głównego Urzędu Statystycznego (Zdrowie i ochrona zdrowia w 2014 r.) wskazał, że zarówno liczba osób posiadających prawo wykonywania zawodu farmaceuta, jak i liczba farmaceutów zatrudnionych w aptekach i punktach aptecznych systematycznie rosła.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH