MF: gra toczy się o wyobraźnię i emocje palaczy

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak, TD/rynekaptek.pl   08-07-2011, 12:44

MF: gra toczy się o wyobraźnię i emocje palaczy

Stawki akcyzy na papierosy rosną, a Ministerstwo Finansów twierdzi, że prowadzona przezeń polityka podatkowa "sprzyja ograniczeniu palenia tytoniu".

Wysokość stawek akcyzy na papierosy, tytoń do palenia, cygara i cygaretki będzie podnoszona w kolejnych latach tak, aby zostały osiągnięte minimalne pułapy opodatkowania tych wyrobów akcyzą, zgodnie z wymogami wspólnotowymi. Do owego minimum podatkowego Polska będzie dochodzić do 2018 roku, a wzrost stawek akcyzy będzie się odbywać równomiernie.

”Resort finansów wnosi swój wkład w realizację rządowego Programu Ograniczania Zdrowotnych Następstw Palenia Tytoniu w Polsce” - czytamy w przesłanej do nas odpowiedzi Centrum Informacyjnego Rządu na zapytanie o związek między wysokim podatkiem akcyzowym od wyrobów tytoniowych i czerpaniu z tego źródła dochodów przez budżet państwa, a polityką państwa w zakresie ograniczania palenia przez obywateli i walki z nałogiem.

Płaszczyzny walki
CIR odpowiada, w jakim zakresie wpływa na zmniejszenie „spożycia” wyrobów tytoniowych przez Polaków. Zgodnie z właściwością resortu realizacja zadania odbywa się na następujących płaszczyznach:

· poprzez prowadzenie polityki podatkowej sprzyjającej ograniczeniu palenia tytoniu;
· poprzez ograniczenie dostępności na krajowym rynku tytoniowym tanich papierosów pochodzących z nielegalnych źródeł;
· poprzez wdrażanie nowoczesnych i skutecznych metod oraz technik eliminowania nielegalnego obrotu wyrobami tytoniowymi.

Polityka podatkowa, stosowana przez resort finansów w Polsce, jest zgodna:

· ze wskazaniami zawartymi w Ramowej Konwencji WHO o Ograniczaniu Użycia Tytoniu,  konkretnie z zaleceniami art. 5 ust. 2(a) Konwencji, dotyczącymi m.in. wdrażania odpowiedniej polityki podatkowej, ukierunkowanej na ograniczenie konsumpcji tytoniu,
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH