MF: wyższy VAT na niektóre składniki suplementów

PRAWO

Autor: MF/ rynekaptek.pl   17-03-2016, 12:42

MF: wyższy VAT na niektóre składniki suplementów Wzrośnie VAT na niektóre składniki suplementów

Według projektu ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) przedstawionego przez Ministerstwo Finansów, wzrośnie VAT (z 8 do 23 proc.) na niektóre typu sprzętu medycznego oraz m.in. składniki stosowane do produkcji suplementów diety.

W ramach zmian w ustawie, opodatkowaniu podstawową stawką VAT (23 proc.) będą podlegać cysteiny, cystyny i ich pochodne. Konieczność podwyższenia stawki VAT na te produkty wynika z faktu, że nie stanowią one produktów farmaceutycznych ani środków spożywczych. Cysteiny, cystyny i ich pochodne są zwykle używane jako składniki środków spożywczych (głównie suplementy diety) oraz jako składniki produktów farmaceutycznych - uzasadnia MF.

To samo dotyczy produktów z gumy innej niż ebonit (z wyłączeniem osłonek antykoncepcyjnych oraz poduszek pneumatycznych), które nie mają statusu wyrobu medycznego.

23 proc. stawką VAT zostaną też opodatkowane soczewki i szkła, które nie służą do korekty wzroku (np. do okularów przeciwsłonecznych) i podobne produkty, które nie mają statusu wyrobu medycznego.

Jak tłumaczy MF, zmiany są dostosowaniem polskiego prawa do wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 2015 roku. Nowelizacja ustawy o VAT wejdzie w życie już z początkiem lipca. 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE