Miller o prof. Chazanie: religijny psychopata

PRAWO

Autor: PAP/ rynekaptek.pl   21-12-2015, 13:45

Miller o prof. Chazanie: religijny psychopata Będzie sprawa przed sądowem o zniesławienie

Sąd Rejonowy Warszawa-Mokotów ma rozpoznać prywatny akt oskarżenia Leszka Millera o zniesławienie prof. Bogdana Chazana m.in. słowami "religijny psychopata". W poniedziałek, 21 grudnia, warszawski sąd apelacyjny nie zgodził się na przeniesienie tej sprawy do sądu okręgowego.

Prof. Chazan - były dyrektor stołecznego szpitala, który odmówił pacjentce legalnej aborcji - oskarżył lidera SLD o zniesławienie, bo poczuł się dotknięty jego słowami z radiowego wywiadu z 10 lipca 2014 r.

Miller, komentując głośną wtedy sprawę pacjentki prof. Chazana, nazwał go religijnym psychopatą, który nie pozwala na badania prenatalne i każe kobietom rodzić chore dzieci. Jak dodał, tacy lekarze "stanowią zagrożenia dla życia kobiet, odmawiają wykonania obowiązków zawodowych".

Prywatny akt oskarżenia Millera, z art. 212 Kodeksu karnego (kara do roku więzienia, grzywny lub ograniczenia wolności dla tego, kto "pomawia inną osobę (...) o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności"), trafił do Sądu Rejonowego Warszawa-Mokotów we wrześniu 2014 r.

Jeszcze w 2014 sąd zawiesił postępowanie w tej sprawie z powodu immunitetu poselskiego Millera. Po wyborach, w których lewica nie dostała się do Sejmu, immunitet Millera wygasł, ale mokotowski sąd wniósł do SA o przekazanie sprawy Sądowi Okręgowemu w Warszawie. Jak argumentowano, przemawia za tym waga i doniosłość sprawy wynikająca m.in. z funkcji państwowych Millera.

Na poniedziałkowym posiedzeniu SA przeciwko wnioskowi mokotowskiego sądu opowiedział się prok. Jerzy Mierzewski. - Ani oskarżyciel prywatny, ani oskarżony niczym się nie różnią od ogółu obywateli, więc nie ma powodów aby przenosić ten proces do sądu okręgowego - ocenił.

Taką też decyzję podjął sąd apelacyjny, nie uwzględniając wniosku SR. Jak mówił uzasadniając postanowienie sędzia Jerzy Leder, funkcje Leszka Millera nie są wyznacznikiem zawiłości ani doniosłości tej sprawy.- Szczególna waga to sytuacja ponadprzeciętna, wyjątkowa, ale nie ze względu na pełnione funkcje uczestników postępowania. O szczególnej wadze nie może przesądzać szczególny charakter zarzutu, jakim jest kwestia prawa do aborcji, klauzula sumienia i reakcje medialne - uzasadniał.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE