Min. Radziewicz-Winnicki: hurtownicy narzekają na niskie marże i liczą zyski

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/Rynek Zdrowia   20-03-2013, 20:55

Min. Radziewicz-Winnicki: hurtownicy narzekają na niskie marże i liczą zyski

Hurtownie farmaceutyczne intensywnie informują o problemach, jakie sprawia im obniżona marża hurtowa na leki refundowane. W ich opinii to spadająca marża jest powodem braku natychmiastowej dostępności leków w aptekach. Pacjenci są zmuszeni szukać produktów w innych aptekach lub czekać na realizację recepty. Jednak resort zdrowia zauważa, że zgłaszane problemy finansowe stoją w sprzeczności z prezentowanymi wynikami finansowymi spółek.

- Nastąpił drastyczny, bezprecedensowy spadek marży hurtowej. Pamiętam dobre czasy dziesięć, piętnaście lat temu, kiedy marża wynosiła prawie 15 procent. Potem nastąpił spadek do 10 procent. W 2012 roku wynosiła 7 procent, w obecnym - 6, w przyszłym spadnie 5 procent. Czeka nas tragedia. Każdy jeden procent to jest około 100 mln zł mniejszych przychodów marży na pokrycie kosztów dystrybucji leków. A koszty rosną - mówił Andrzej Stachnik, prezes Związku Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych, podczas posiedzenia sejmowej komisji zdrowia dotyczącej bezpieczeństwa systemu dystrybucji leków w świetle funkcjonowania ustawy refundacyjnej (20 marca br.).

- W tych warunkach hurtownicy nie są w stanie pokryć kosztów dystrybucji leków refundowanych. 68 proc. produktów refundowanych sprzedawanych jest już dzisiaj ze stratą. W przyszłym roku marża będzie jeszcze niższa. 5 proc. to za mało, by pokryć koszty i zapewnić bezpieczeństwo dostaw - mówił przedstawiciel hurtowni farmaceutycznych.

Dystrybucja na koszt hurtownika

Podobne dane przedstawił Mariusz Ignatowicz, partner w firmie konsultingowej PwC. - Średni koszt dostarczenia leku refundowanego do apteki to 1,32 zł. O ile w 2012 roku, przy marży na poziomie 7 proc. istniała jeszcze minimalna nadwyżka, która pozwalała na sfinansowanie kosztów, to obecnie - przy 6 procentowej marży - brakuje około jednej dziesiątej do pokrycia kosztu dystrybucji. To oznacza, że obecna marża gwarantowana przez ustawę refundacyjną zapewnia pokrycie 90 proc. kosztów dostarczenia leku do apteki. W 2014 roku już ponad jedna trzecia kosztu będzie musiała być pokryta przez dystrybutorów, nie będzie można jej pokryć z marży.

Obecnym na posiedzeniu komisji wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki przyznał, że zna te wyliczenia.

- W dyskursie publicznym czasami nie rozróżniamy dwóch zjawisk, które składają się na efekt finalny. Z jednej strony mamy ogólnoświatowy kryzys na rynku leków, który powoduje zubożenie rynku farmaceutycznego. W Polsce na to nałożyła się nowelizacja prawa w postaci wprowadzenia ustawy refundacyjnej od 2012 roku. To również spowodowało specyficzne dla Polski zmiany w funkcjonowaniu tego rynku. Dzięki tym zmianom udało się wyeliminować praktyki marnotrawienia leków lub kupowania ich w ramach promocji. Pieniądze publiczne, których celem jest refundowanie terapii lekowych, przestały być wykorzystywane do zakupu gadżetów, zachęcających pacjentów do kupowania leków.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH