Min. Sprawiedliwości: edukacja najlepszą metodą walki z dopalaczami

PRAWO

Autor: PAP/rynekaptek.pl   14-07-2015, 12:16

Min. Sprawiedliwości: edukacja najlepszą metodą walki z dopalaczami Sposobem na dopalacze powinna być edukacja

Zdaniem ministra sprawiedliwości Borysa Budki edukacja jest najlepszą metodą walki z dopalaczami i innymi zakazanymi substancjami. Wspomagać ją mają nowe przepisy, dzięki którym łatwiejsze ma być m.in. karanie osób sprzedających dopalacze.

Zdaniem ministra kluczową sprawą w walce z dopalaczami i innymi używkami musi być edukacja.

- Jeżeli młode osoby nie będą miały świadomości tego, jak niebezpieczna jest zabawa w dopalacze, to tutaj państwo nie będzie mogło tego zwalczyć do samego końca. Trzeba uświadomić, że branie jakiejkolwiek substancji nieznanego pochodzenia może, szczególnie dla młodego człowieka, skończyć się tragicznie. Musimy jasno, czytelnie, drastycznie nawet pokazywać, jakie skutki może wywołać ta "zabawa" – powiedział Budka.

Przypomniał też, że 1 lipca weszła w życie nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, która "jeszcze lepiej będzie pozwalała na administracyjne i karne ściganie osób, które wprowadzają do obrotu substancje nielegalne".

Zgodnie z nowelizacją 114 dopalaczy zostało przekwalifikowanych i stało się narkotykami. Jako narkotyki zakwalifikowano również nowe środki, którymi odurzają się ludzie. To powoduje, że nie tylko samo wprowadzanie do obrotu (jak to było dotychczas), ale także posiadanie, wytwarzanie takich specyfików jest karalne.

Minister ocenił, że nowe przepisy przede wszystkim zmieniają definicję substancji psychotropowych i pozwalają na dużo szybszą reakcję przy dopisywaniu kolejnych specyfików na listę substancji zakazanych oraz na szybsze ściganie osób rozprowadzających takie substancje.

- Przede wszystkim chodzi o szybkość. Te przepisy zapewniają, że dużo szybciej taka substancja będzie mogła znaleźć się na liście. Administracyjnie to postępowanie jest dużo szybsze – powiedział Budka.

- Dodatkowo są jeszcze kwestie przepisów ogólnych, które pozwalają również na to, aby prokuratorzy, policja ścigała tego typu osoby - zaznaczył.

1 lipca weszła też w życie reforma prawa karnego, mająca przyśpieszyć i usprawnić procesy karne m.in. poprzez uproszczenie procedur. Jedną ze zmian jest ograniczenie materiałów przekazywanych przez prokuraturę do sądu wraz z aktem oskarżenia. Zwiększono też m.in. rolę policji w zbieraniu dowodów

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH