Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz uważa, że wątpliwości związane z prawidłowością wystawiania recept, których nie udało się rozstrzygnąć na wcześniejszych etapach postępowania, powinny być wyjaśniane przez Zespół do spraw rozpatrywania zażaleń, powołany na mocy zarządzenia Prezesa NFZ nr 47/2005 z dnia 20 lipca 2005 roku.
Pismo ministra Arłukowicza w tej sprawie trafiło na ręce prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej, Macieja Hamankiewicza.
W piśmie minister podziękował Naczelnej Izbie Lekarskiej za propozycję spotkania i ustalenia, co należy rozumieć przez pojęcie „nieprawidłowej recepty”.
Jak stwierdził jednak, ewentualne wątpliwości związane z prawidłowością wystawiania recept, których nie udało się rozstrzygnąć na wcześniejszych etapach postępowania, powinny być ostatecznie wyjaśniane przez Zespół do spraw rozpatrywania zażaleń, powołany na mocy Zarządzenia Prezesa NFZ nr 47/2005 z dnia 20 lipca 2005 r. w sprawie trybu i sposobu rozpatrywania zażaleń składanych do Prezesa NFZ na czynności dyrektora wojewódzkiego oddziału Funduszu dotyczące kontroli w zakresie monitorowania ordynacji lekarskiej.
W skład Zespołu wchodzi trzech przedstawicieli NFZ oraz trzech przedstawicieli NRL, a zadaniem Zespołu jest m.in. „ocena adekwatności konsekwencji prawnych i finansowych do stwierdzonych nieprawidłowości”.
Ponadto w liście czytamy, iż rozpatrując celowość propozycji spotkania „należy mieć przede wszystkim na uwadze, że Zarządzenie nr 38/2012/DGL prezesa NFZ z dnia 30 czerwca 2012 r. w sprawie wzoru umowy upoważniającej do wystawiania recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne refundowane ze środków publicznych, wydane przez prezesa NFZ, Agnieszkę Pachciarz, w sposób zasadniczy zmieniło postanowienia poprzednio obowiązującego w tym zakresie zarządzenia nr 25/2012/DGL z dnia 30 kwietnia br."
Według ministra w czasie spotkania poprzedzającego wydanie przedmiotowego zarządzenia, w dniu 29 czerwca 2012 r., z udziałem przedstawicieli NRL uwzględniono większość uwag środowiska lekarskiego. W szczególności: zmniejszyła się wysokość kar umownych, zredukowany został również katalog uchybień, za który może zostać nałożona kara oraz wprowadzono możliwość zmniejszenia wysokości kary umownej.
"Jeśli chodzi natomiast o kwestie związane z kwalifikacją i rozstrzyganiem spraw dotyczących prawidłowości wystawiania recept, to według mojej opinii, zamiast angażowania nowych instytucji i tworzenia nowych sposobów mediacji, należy korzystać ze środków sprawdzonych i funkcjonujących" - napisał minister Arłukowicz.
Minister Zdrowia wyraził nadzieję, "że wskazane przez Prezesa NRL działania, podjęte przez Ministerstwo i nowego Prezesa Funduszu, skutkujące w szczególności wyjaśnieniem wątpliwości Naczelnej Rady Lekarskiej, umożliwią jej konstruktywny udział w dalszych pracach nad polepszaniem systemu."
Więcej: http://www.nil.org.pl/
Newsletter
Rynek Aptek: polub nas na Facebooku
Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+
Obserwuj Rynek Aptek na Twitterze
RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych