Minister bierze pod uwagę wiele opcji

PRAWO

Autor: LJ, Sejm/ rynekaptek.pl   07-07-2016, 12:03

Minister bierze pod uwagę wiele opcji Wiceminister zdrowia o koncepcjach struktury właścicielskiej aptek

Większościowy udział farmaceutów w aptekach nie jest regulacją odosobnioną i ta opcja też jest brana pod uwagę w analizach prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia. Ostateczne decyzje jeszcze jednak nie zapadły - informuje wiceminister Krzysztof Łanda.

- Minister Zdrowia aktualnie prowadzi analizę przepisów regulujących rynek usług farmaceutycznych, uwzględniając postulaty wszystkich uczestników rynku farmaceutycznego. Podczas tego badania, będą brane pod uwagę zasady wolnego rynku oraz przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - informuje wiceminister Krzysztof Łanda, odpowiadając posłowi Norbertowi Obryckiemu na pytanie o planowane zmiany na rynku aptecznym.

Dodaje: - W toku prac koncepcyjnych prowadzonych nad projektami ustawy o zawodzie farmaceuty i nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne w zakresie kształtu rynku aptek w kraju, branych pod uwagę jest wiele opcji, takich jak kryteria geograficzne i demograficzne, struktura własnościowa, uwzględnienie testów zapotrzebowania w procedurze otwierania nowych aptek, zasady apteki dla aptekarza i wiele innych. Każda rozważana koncepcja uwzględnia także wpływ projektowanych zmian na rynek sprzedaży leków i rynek pracy.

Jak informuje wiceminister zdrowia, z dostępnych informacji uzyskanych w wyniku prowadzonych prac wynika, że większościowy udział farmaceutów w aptekach obowiązuje w Austrii, Grecji i na Cyprze, w Hiszpanii, na Łotwie oraz na Węgrzech.

- Zatem nie jest to regulacja odosobniona i jest brana pod uwagę w analizach prowadzonych przez Ministerstwo Zdrowia. Niemniej do czasu uzyskania końcowych wyników i podjęcia ostatecznych decyzji nie można szczegółowo określić projektowanej organizacji rynku aptecznego - odpowiada dr Łanda.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH