Minister o czarnej liście leków deficytowych

PRAWO

Autor: LJ/rynekaptek.pl   29-01-2015, 15:59

Minister o czarnej liście leków deficytowych

Obecnie mamy działania przejściowe. Czarna lista powstaje w oparciu o mało precyzyjne dane - ocenił wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki.

- Celem systemu monitorowania obrotu lekami jest zbieranie danych zgodnie z traktatem lizbońskim - tak, by zapewnić prawo podmiotów prywatnych do swobodnego przepływu towarów przez granicę, a z drugiej strony gwarantować prawo obywateli do leków i wprowadzać ograniczenia wywozu tylko do tych produktów, wobec których mamy pewność, że są deficytowe - mówił wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki, podczas posiedzenia sejmowej nadzwyczajnej podkomisji do rozpatrzenia poselskiego projektu ustawy Prawo farmaceutyczne.

- Do tego celu minister zdrowia musi znać wielkość stanów magazynowych i wiedzieć, jak wygląda obrót lekiem. Jeśli mamy ograniczyć sprawozdawczość wyłącznie do leków zagrożonych wywozem, nie będzie to możliwe. Musimy mieć pełną wiedzę na temat obrotu, by na jego podstawie zrobić listę leków zagrożonych wywozem i podejmować decyzje odmowne o wywozie - dodał wiceminister.

- Dzisiejszy system sprawozdawania jest systemem niedoskonałym, dysfunkcjonalnym. Nie mam dzisiaj żadnej korzyści poznawczej z raportów, które otrzymuję raz na kwartał o transakcjach hurtownych. Dowiaduję się z nich jedynie o obrocie hurtowym lekami. Nie wiem czy hurtownia sprzedała ten lek za granicę, czy produkt jest w kraju - mówił Radziewicz-Winnicki, dodając:

- By wydać racjonalną decyzję ograniczającą prawo do wywozu leku, muszę wiedzieć, ile tego leku wchodzi na rynek, ile jest go na rynku, w którym jest magazynie, czy oczekuje na zwolnienie z serii, a także ile tego leku wyjeżdża z kraju. Inaczej nie jesteśmy w stanie stworzyć krótkiej listy leków zagrożonych wywozem.

Zintegrowany system monitorowania ma być wprowadzony dopiero w 2017 roku. - Do tego czasu mamy działania przejściowe, oparte o dość mało precyzyjne szacunki. Apteki zgłaszają braki leków, inspekcje farmaceutyczne to weryfikują i tak powstaje tzw. czarna lista.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH