Ministerstwo Sprawiedliwości: biegli sądowi do poprawki

PRAWO

Autor: rp.pl/rynekaptek.pl   22-08-2016, 09:36

Ministerstwo Sprawiedliwości:  biegli sądowi do poprawki Ministerstwo chce uregulować pracę biegłych sądowych

Największe problemy związane z pozyskiwaniem wysoko kwalifikowanych specjalistów oraz terminowością realizowanych zadań występują właśnie w obszarze medycyny - przyznał Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Minister sprawiedliwości zapowiada projekt dotyczący biegłych sądowych. Wysłał zalecenia do prezesów sądów okręgowych w sprawie weryfikacji specjalistów. 

Minister zobowiązał przewodniczących wydziałów i prezesów Sądów Rejonowych, by informowali Sądy Okręgowe o nierzetelnym wykonywaniu czynności przez biegłych - informuje Rzeczpospolita.

Minister chce weryfikowania aktualności list biegłych, wskazania na nich terminów, do których zostali ustanowieni, tytułów naukowych i wprowadzenia tzw. portali biegłych, w których znajdą się np. uwagi i zastrzeżenia do pracy poszczególnych biegłych.

Prezesi po zebraniu informacji o nieprawidłowościach, mają je przesłać do MS. Mają się także upominać o dodatkowe potwierdzenie kwalifikacji, żądać opinii od innych prezesów, jeśli kandydaci wcześniej byli ekspertami.

Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich zwracał się do rządu o pilne zajęcie się projektem ustawy o biegłych sądowych. Dziś prawo nie reguluje jasno, jak mają oni pracować. W efekcie obywatele są krzywdzeni przewlekłością postępowań i błędami biegłych, a skarb państwa wypłaca za to ogromne odszkodowania - podnosił RPO.

Jak wyjaśniał wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł, termin realizacji projektu ustawy nie został jeszcze ustalony, ponieważ Instytut Wymiaru Sprawiedliwości opracowuje wyniki badań dotyczących oceny systemu funkcjonowania biegłych w postępowaniu cywilnym.

Dodał, że w toku pracy nad ustawą uwzględnione zostaną również uwagi m.in. Najwyższej Izby Kontroli postulujące wprowadzenie szczegółowej regulacji w zakresie weryfikacji kandydatów oraz trybu eliminacji osób niekompetentnych.

Zdaniem min. Warchoła w obecnym stanie prawnym istnieją już mechanizmy, które umożliwiają weryfikację kandydatów na biegłych sądowych, jak i monitorowanie jakości ich pracy. Istnieje możliwość zasięgania przez prezesa sądu okręgowego informacji na temat kandydata w rozmaitych źródłach, zależnych od specjalności danej osoby.

Więcej: www.rp.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH