Można być aptekarzem w krajach UE bez praktyk w czasie studiów

PRAWO

Autor: Dziennik Gazeta Prawna/rynekaptek.pl   18-05-2011, 12:02

Brak praktyk w trakcie studiów farmaceutycznych nie może stanowić powodu odmowy wydania zaświadczania o prawie wykonywania zawodu aptekarza w UE - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

"Dziennik Gazeta Prawna" przytacza wyjaśnienia NSA z 30 marca 2011 roku, że przepisy z 19 kwietnia 1991 roku o izbach aptekarskich regulują kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty.

Chodzi po pierwsze o osoby, które ukończyły w Polsce co najmniej pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej (obejmujące co najmniej sześciomiesięczną praktykę zawodową w aptece) i uzyskały tytuł magistra farmacji; po drugie osoby, które ukończyły przed 1 maja 2004 roku czteroletnie lub pięcioletnie studia na kierunku farmacja w szkole wyższej i uzyskały tytuł magistra farmacji.

Wszystko to w kontekście odmowy Naczelnej Rady Aptekarskiej wydania pozytywnego zaświadczenia o tym, że uzyskany w 1997 roku dyplom ukończenia studiów na kierunku farmacja potwierdza posiadanie kwalifikacji do wykonywania zawodu farmaceuty w krajach Unii Europejskiej. W tamtych latach programy studiów nie obejmowały sześciomiesięcznej praktyki obowiązującej obecnie.

Zdaniem NSA, brak jest podstaw do wykładni wykluczającej spełnienie wymogów kwalifikacyjnych ze względu na datę ukończenia studiów i uzyskania tytułu magistra farmacji.

Więcej: www.gazetaprawna.pl

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH