MZ: będą zmiany w przepisach dot. handlu i dystrybucji leków

PRAWO

Autor: PAP, RZ/ rynekaptek.pl   10-07-2014, 13:12

MZ: będą zmiany w przepisach dot. handlu i dystrybucji leków

Powstanie mechanizm pozwalający zakazać sprzedaży leków za granicę, jeśli ich dostępność jest zagrożona w polskich aptekach - potwierdził w czwartek (10 lipca) w Sejmie wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki. "Czarną listę" takich leków publikowałby minister zdrowia.

Radziewicz-Winnicki odpowiadał na pytanie posłanek PO: Aleksandry Trybuś i Janiny Okrągły, które sygnalizowały, że właściciele aptek mają coraz większy problem z zakupieniem niektórych leków "dla potrzebujących pacjentów". Według nich hurtownie koncernów farmaceutycznych ograniczają sprzedaż pewnych produktów, które trafiają masowo za granicę.

Radziewicz-Winnicki poinformował, że ministerstwo dostrzega ten problem i dotyczy on wielu produktów, ale najbardziej niepokojący jest w przypadku heparyn drobnocząsteczkowych oraz nowoczesnych analogów insulin.

- Mamy do czynienia z paradoksem pewnego sukcesu ustawy refundacyjnej, która spowodowała obniżenie cen leków w Polsce do poziomu takiego, który dzisiaj jest najniższy w krajach UE, i w związku z powyższym opłacalne stało się kupowanie leków w Polsce i w dużych ilościach wywożenie ich do innych krajów UE, gdzie można za nie uzyskać cenę wyższą niż na polskim rynku - powiedział wiceminister.

Podkreślił, że takie działanie, nazywane dystrybucją równoległą, samo w sobie nie jest zjawiskiem nielegalnym ani patologicznym, o ile zabezpieczone zostało zapotrzebowanie indywidualnych pacjentów, o czym mówi prawo farmaceutyczne, i o ile nie dochodzi do tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji; polega to na tym, że apteka odsprzedaje lek do hurtowni albo hurtownia odmawia sprzedaży aptece, a jednocześnie sprzedaje ten sam lek innej hurtowni, nierzadko za granicę.

Według Radziewicza-Winnickiego kontrole inspekcji farmaceutycznej oraz urzędów kontroli skarbowej wskazują, że takich nieprawidłowości jest sporo, częścią spraw zajmuje się już prokuratura i - jak spodziewa się ministerstwo - trafią one do sądu.

Jak powiedział wiceminister, wprowadzono już monitoring tego zjawiska, a docelowo MZ chce zaproponować rozwiązanie kompleksowe - uszczelnienie całego systemu nadzoru nad dystrybucją leków. Z jednej strony będzie to system informatyczny, który ma usprawnić nadzór nad lekami, z drugiej mechanizm, który uprawni Głównego Inspektora Farmaceutycznego do wydawania sprzeciwu na wywóz z kraju leków najbardziej zagrożonych niedoborami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH