MZ: do końca 2016 r. wyeliminujemy eksport równoległy leków

PRAWO

Autor: WP/rynekaptek.pl   01-12-2015, 08:28

MZ: do końca 2016 r. wyeliminujemy eksport równoległy leków

Ministerstwo Zdrowia zapowiada walkę z wywozem leków z Polski. - Jesteśmy świadomi występowania tego zjawiska na terenie naszego kraju. Zamierzamy podjąć działania, które ograniczą eksport leków, a do końca 2016 r. wyeliminują eksport równoległy leków refundowanych - poinformowała Milena Kruszewska, rzecznik prasowy ministra zdrowia.

Zespół rzecznika prasowego MZ w piśmie skierowanym do WP zwraca uwagę, że nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne z 9 kwietnia 2015 r. znacząco ograniczyła zjawisko wywozu leków za granicę, co potwierdzają cotygodniowe raporty Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

MZ tłumaczy, że nastąpił ponad 40 proc. spadek (z 257 pozycji do 147 pozycji) leków zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP. Przekonuje, że obecnie w hurtowniach nie występuje zjawisko braku leków deficytowych.

„Można mówić o tymczasowych i obszarowo ograniczonych zaburzeniach w ciągłości dostaw lub o asymetrii dystrybucyjnej na obszarze kraju. Sytuacje te dotyczą głównie obrotu detalicznego, czyli indywidualnych pacjentów” – pisze MZ.

- Jesteśmy świadomi, że konieczne jest podjęcie innych, niż dotychczasowe, działań, które ograniczą eksport leków względem stanu aktualnego, a do końca 2016 r. wyeliminują eksport równoległy leków refundowanych - mówi Kruszewska o zapewnieniu nowego ministra.

- W najbliższym czasie zmianie ulegnie styl pracy Komisji Ekonomicznej, która będzie uwzględniać ryzyko eksportu równoległego w negocjacjach cenowych z przemysłem. Minister zdrowia będzie dążył do stopniowego podwyższania cen urzędowych leków refundowanych i równocześnie jeszcze większego obniżania cen efektywnych, a więc wydatków Narodowego Funduszu Zdrowia, co zostanie osiągnięte dzięki szerszemu wykorzystaniu instrumentów dzielenia ryzyka - wyjaśnia rzecznik prasowy MZ.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH