MZ: domniemanie wywozu leków? Można odmówić ich sprzedaży

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   05-01-2016, 08:05

MZ: domniemanie wywozu leków? Można odmówić ich sprzedaży Resort wyjaśnia, kiedy aptekarz ma prawo domówić sprzedaży leków

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zakup leków nie jest przeznaczony do zaopatrzenia w leki pacjenta i zakup ten może służyć dalszemu prowadzeniu obrotu tymi lekami, może zachodzić domniemanie sprzedaży hurtowej, która co do zasady nie może być prowadzona w aptekach.

Spytaliśmy resort zdrowia, jak kwalifikować sprzedaż z apteki leków w większej ilości, która może wskazywać na sprzedaż hurtową, czego aptekom nie wolno robić. Podaliśmy dwa przykłady takich praktyk, o których informowali aptekarze.

W pierwszym z nich co jakiś czas do apteki przychodzi klient, który kupuje większe ilości leków bez recepty (5-20 opakowań). Żąda faktury na dane swojego sklepiku w innym kraju. Mówi wprost, że leki sprzedaje w swoim sklepie.

Drugi przykład dotyczy nabywcy pasków do pomiaru glukozy we krwi i ze 100% odpłatnością kupuje w ilościach od kilku do kilkudziesięciu opakowań, z żądaniem wystawienia faktury na osobę fizyczną z numerem NIP. Jak ustalono nabywca podaje na fakturze dane osoby fizycznej (bez nazwy firmy) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów farmaceutycznych i medycznych, adres i numer NIP.

W związku z tymi przykładami, zadaliśmy pytanie czy apteka może ograniczyć lub odmówić sprzedaży leków klientowi i na jakiej podstawie?

Ministerstwo Zdrowia: Przepis § 5  ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych stanowi, że odmowa wydania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego może nastąpić, jeżeli:

1)         zachodzi uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania;
2)         konieczne jest dokonanie zmian, o których mowa w § 3 ust. 3, oraz określonych w odrębnych przepisach, przy braku możliwości porozumienia się z osobą, która jest uprawniona do wystawiania recept;
3)         od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni - w przypadku leku recepturowego lub leku sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej;
4)         osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13 roku życia;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH