MZ: domniemanie wywozu leków? Można odmówić ich sprzedaży

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   05-01-2016, 08:05

MZ: domniemanie wywozu leków? Można odmówić ich sprzedaży Resort wyjaśnia, kiedy aptekarz ma prawo domówić sprzedaży leków

Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zakup leków nie jest przeznaczony do zaopatrzenia w leki pacjenta i zakup ten może służyć dalszemu prowadzeniu obrotu tymi lekami, może zachodzić domniemanie sprzedaży hurtowej, która co do zasady nie może być prowadzona w aptekach.

Spytaliśmy resort zdrowia, jak kwalifikować sprzedaż z apteki leków w większej ilości, która może wskazywać na sprzedaż hurtową, czego aptekom nie wolno robić. Podaliśmy dwa przykłady takich praktyk, o których informowali aptekarze.

W pierwszym z nich co jakiś czas do apteki przychodzi klient, który kupuje większe ilości leków bez recepty (5-20 opakowań). Żąda faktury na dane swojego sklepiku w innym kraju. Mówi wprost, że leki sprzedaje w swoim sklepie.

Drugi przykład dotyczy nabywcy pasków do pomiaru glukozy we krwi i ze 100% odpłatnością kupuje w ilościach od kilku do kilkudziesięciu opakowań, z żądaniem wystawienia faktury na osobę fizyczną z numerem NIP. Jak ustalono nabywca podaje na fakturze dane osoby fizycznej (bez nazwy firmy) prowadzącej działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów farmaceutycznych i medycznych, adres i numer NIP.

W związku z tymi przykładami, zadaliśmy pytanie czy apteka może ograniczyć lub odmówić sprzedaży leków klientowi i na jakiej podstawie?

Ministerstwo Zdrowia: Przepis § 5  ust. 1 rozporządzenia Ministra Zdrowia z 18 października 2002 r. w sprawie wydawania z apteki produktów leczniczych i wyrobów medycznych stanowi, że odmowa wydania produktu leczniczego lub wyrobu medycznego może nastąpić, jeżeli:

1)         zachodzi uzasadnione podejrzenie co do autentyczności recepty lub zapotrzebowania;
2)         konieczne jest dokonanie zmian, o których mowa w § 3 ust. 3, oraz określonych w odrębnych przepisach, przy braku możliwości porozumienia się z osobą, która jest uprawniona do wystawiania recept;
3)         od dnia sporządzenia leku upłynęło co najmniej 6 dni - w przypadku leku recepturowego lub leku sporządzonego na podstawie etykiety aptecznej;
4)         osoba, która przedstawiła receptę do realizacji, nie ukończyła 13 roku życia;

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH

Drodzy Użytkownicy!

W związku z odwiedzaniem naszych serwisów internetowych przetwarzamy Twój adres IP, pliki cookies i podobne dane nt. aktywności lub urządzeń użytkownika. Jeżeli dane te pozwalają zidentyfikować Twoją tożsamość, wówczas będą traktowane jako dane osobowe zgodnie z Rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/679 (RODO).

Administratora tych danych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz w Polityce Prywatności pod tym linkiem.

Jeżeli korzystasz także z innych usług dostępnych za pośrednictwem naszych serwisów, przetwarzamy też Twoje dane osobowe podane przy zakładaniu konta, rejestracji na eventy, zamawianiu prenumeraty, newslettera, alertów oraz usług online (w tym Strefy Premium, raportów, rankingów lub licencji na przedruki).

Administratorów tych danych osobowych, cele i podstawy przetwarzania oraz inne informacje wymagane przez RODO znajdziesz również w Polityce Prywatności pod tym linkiem. Dane zbierane na potrzeby różnych usług mogą być przetwarzane w różnych celach, na różnych podstawach oraz przez różnych administratorów danych.

Pamiętaj, że w związku z przetwarzaniem danych osobowych przysługuje Ci szereg gwarancji i praw, a przede wszystkim prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych. Prawa te będą przez nas bezwzględnie przestrzegane. Jeżeli więc nie zgadzasz się z naszą oceną niezbędności przetwarzania Twoich danych lub masz inne zastrzeżenia w tym zakresie, koniecznie zgłoś sprzeciw lub prześlij nam swoje zastrzeżenia pod adres odo@ptwp.pl.

Zarząd PTWP-ONLINE Sp. z o.o.