MZ: informacje dla pielęgniarek o kursach ordynowania leków

PRAWO

Autor: JMac./MZ/rynekaptek.pl   12-11-2015, 08:43

MZ: informacje dla pielęgniarek o kursach ordynowania leków Pielęgniarki od 1 stycznia 2016 r. będą mogły wypisywać recepty

Ministerstwo Zdrowia poinformowało na swojej stronie o zasadach kursów dla pielęgniarek w związku nabytym przez nie uprawnieniem do wypisywania recept.

Wypisywanie recept jest nową kompetencją, ale nie obowiązkiem. Nie jest też warunkiem wymaganym w codziennej pracy pielęgniarek i położnych.

„Wypisywanie recept na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne, a także kierowanie na badania diagnostyczne to nowe uprawnienia zawodowe pielęgniarek i położnych, wprowadzone, aby usprawnić funkcjonowanie systemu opieki zdrowotnej i ułatwić pacjentom dostęp do świadczeń zdrowotnych” – pisze MZ.

Nie wszystkie pielęgniarki i położne będą mogły wypisywać recepty. Uprawnienie uzyskają tylko te, które ukończą kurs specjalistyczny Ordynowanie leków i wypisywanie recept dla pielęgniarek i położnych, a także te, których program studiów będzie obejmował zagadnienia dotyczące przepisywania leków i kierowania na badania diagnostyczne.

Od roku akademickiego 2016/2017 kształcenie będzie prowadzone na podstawie nowych standardów, zawierających treści związane z tymi uprawnieniami).

3 listopada 2015 r. został zatwierdzony program kursu specjalistycznego Ordynowanie leków i wypisywanie recept. Dostępny jest pod adresem: http://www.ckppip.edu.pl

W związku z tym organizatorzy kształcenia podyplomowego mogą już uruchamiać kształcenie w zakresie ordynowania leków i wypisywania recept przez pielęgniarki i położne.

Organizatorami kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych mogą być uczelnie, szkoły prowadzące działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych oraz podmioty lecznicze oraz  inne podmioty po uzyskaniu wpisu do właściwego rejestru podmiotów prowadzących kształcenie podyplomowe, będącego rejestrem działalności regulowanej.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH