MZ: interpretacja przepisu zachęciła NFZ do nadgorliwych kontroli?

PRAWO

Autor: OIA Katowice/rynekaptek.pl   13-07-2011, 09:06

MZ: interpretacja przepisu zachęciła NFZ do nadgorliwych kontroli?

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Adam Fronczak w piśmie z 7 lipca 2011 roku do Prezesa Funduszu, Jacka Paszkiewicza, zwraca uwagę, że interpretacja przepisów rozporządzenia MZ w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, (...) miała na celu ujednolicenie praktyki w stosowaniu przepisów, a nie wszczynanie kontroli zrealizowanych recept.

W związku z powstałymi w praktyce wątpliwościami wynikającymi ze stosowania przepisów ww. rozporządzenia Ministra Zdrowia, a dokładnie z art. 6 ust. 1, który stanowi, iż "recepta wystawiona na preparaty zawierające środki odurzające lub substancje psychotropowe zawiera (...) również ilość środka odurzającego lub substancji psychotropowej wyrażoną dodatkowo słownie", Minister Zdrowia przekazał informację o interpretacji przedmiotowego przepisu Prezesowi Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Ponadto Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia przekazał przedmiotową interpretację do Wydziałów Gospodarki Lekami wszystkich Oddziałów Wojewódzkich Narodowego Funduszu Zdrowia.

Wyżej wymienione pisma zostały skierowane do Naczelnej Rady Lekarskiej i Naczelnej Rady Aptekarskiej na skutek docierających do Ministra Zdrowia sygnałów różnych podmiotów z całej Polski o niejednolitym stosowaniu ww. art. 6 przez poszczególne oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia.

„Pisma Ministra Zdrowia miały na celu ujednolicenie praktyki w stosowaniu przepisów ww. rozporządzenia, nie było natomiast ich celem wszczynanie kontroli zrealizowanych recept, w szczególności w tych przypadkach, w których NFZ już przeprowadzał kontrole” – informuje minister Fronczak.

Przypomina, ze kontrole prowadzone z uwzględnieniem przedmiotowej wykładni powinny dotyczyć jedynie kwestii i zdarzeń, które powstaną w przyszłości.

Więcej: http://www.katowice.oia.pl/wpisy-act-more-id-4182.html
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH