MZ: kary umowne mają mieć działanie prewencyjne (III)

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   27-07-2011, 06:03

MZ: kary umowne mają mieć działanie prewencyjne (III)

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało na 10 sierpnia kolejną konferencję uzgodnieniową dotyczącą projektu rozporządzenia w sprawie ogólnych warunków na realizację recept. Poprzednie spotkanie (15 lipca) ujawniło wiele rozbieżności między ustawodawcą i aptekarzami.

Zdaniem Naczelnej Rady Aptekarskiej,  paragraf 8 rozporządzenia, który stanowi, iż w przypadku niepowiadomienia oddziału wojewódzkiego Funduszu o zniszczeniu, utracie lub kradzieży recept, w terminie, o którym mowa w par. 7 ust. 1, podmiot prowadzący aptekę obowiązany jest do zwrotu oddziałowi wojewódzkiemu Funduszu kwoty stanowiącej równowartość uzyskanej kwoty refundacji za leki dotyczącej zniszczonych, utraconych lub skradzionych recept, wykracza poza delegację ustawową.

- Jednocześnie ten przepis narusza ustawę o refundacji, ponieważ wprowadza nieuregulowany ustawą przypadek zwrotu refundacji. Jest tu zapisana drakońska sankcja: jeżeli podmiot nie powiadomi Funduszu o zdarzeniu, musi zwrócić całą kwotę refundacji. Takiego przepisu w ustawie nie ma – mówi mec. Krzysztof Baka, prawnik NRA.

Zwrot refundacji
NFZ uzasadnia, że jeśli nie ma dokumentu podstawowego, jaki związany jest z wypłaceniem refundacji, czyli recepty, nie ma podstawy do wypłacenia refundacji. Jeśli farmaceuta przedstawił sprawozdanie do Funduszu, a refundacja została wypłacona, w przypadku braku powiadomienia płatnika o zdarzeniach, które spowodowały brak recept, kwota musi być zwrócona.

Artur Fałek, dyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ przekonywał, że ten przepis działa na korzyść środowiska aptekarskiego: - Fundusz musi mieć podstawę do wydatkowania środków publicznych. Jeśli dokument potwierdzający ich wydatkowanie został utracony w pewnych okolicznościach, a płatnik nie ma informacji o takim zdarzeniu, to sytuacja jest zero-jedynkowa. Jeśli NFZ zostanie o tym powiadomiony, to refundacja nie będzie cofnięta. Oczywiście okoliczności utraty muszą być potwierdzone, np. w postaci protokołu straży pożarnej w przypadku pożaru, czy dokumentu z policji w przypadku kradzieży. Nie wystarczy jedynie poświadczenie kierownika apteki.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH