MZ: konieczne jest podniesienie roli i znaczenia farmaceutów w systemie

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   03-02-2016, 14:28

MZ: konieczne jest podniesienie roli i znaczenia farmaceutów w systemie

Resort zdrowia przedstawił projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej w zakresie wdrożenia opieki farmaceutycznej. Jak uzasadnia potrzebę jej wprowadzenia?

Farmaceuta powinien pomóc pacjentowi w dokonaniu właściwego doboru leków i suplementów, jak tez udzielić wyczerpującej informacji na temat sposobu ich przyjmowania, przechowywania, jak i możliwości zamiany leku przepisanego na recepcie na inny lek.

Obecnie w pewnym zakresie takie informacje są przekazywane, jednak farmaceuta nie ma warunków sprzyjających udzieleniu wyczerpującej informacji, często też nie ma dostępu do wystarczających danych medycznych pacjenta, pozwalających na udzielenie kompleksowej porady.

Zadaniem farmaceutów byłoby także zapewnienie obywatelom łatwego dostępu do fachowej wiedzy i fachowej porady w zakresie zdrowego stylu życia.

Dodatkowy nacisk zostałby położony na współpracę lekarzy z farmaceutami, co przyczyniłoby się do większego nadzoru nad prowadzoną terapią oraz stałego kontaktu z osobą monitorującą przebieg leczenia.

W obecnej chwili nie funkcjonuje w Polsce w żadnej postaci forma opieki nad pacjentami realizowanej przez farmaceutów. Tego rodzaju świadczenie formalnie nie znajduje umocowania w obowiązujących przepisach prawnych - konkluduje MZ.

Dodaje, że konieczne jest podniesienie roli i znaczenia farmaceutów w systemie poprzez rozszerzenie ich uprawnień o świadczenie usług farmaceutycznych oraz zapewnienie przestrzeni na jej realizowanie.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH