MZ: konsultacje, jakie leki wypisze pielęgniarka, trwają

PRAWO

Autor: wiadomosci.gazeta.pl/rynekaptek.pl   26-08-2014, 13:07

MZ: konsultacje, jakie leki wypisze pielęgniarka, trwają

Ministerstwo Zdrowia chce, by to pielęgniarki wypisywały chorym recepty. Ale pomysł budzi kontrowersje. Pielęgniarki widzą projekt jako obciążenie dodatkową pracą. Lekarze przekonują z kolei, że to źle wpłynie na zdrowie pacjentów.

Prawo wypisywania recept na określone leki pielęgniarki mają zyskać od 1 stycznia 2016 roku. To jedna z propozycji przygotowanych przez ministra zdrowia w ramach tzw. pakietu kolejkowego.

Zdaniem resortu, ta inicjatywa podyktowana była przede wszystkim zamiarem skrócenia kolejek do lekarzy i zwiększenia dostępności do świadczeń zdrowotnych dla pacjentów. Dodatkowym argumentem przemawiającym za przyjęciem takiego rozwiązania, istotnym dla podniesienia rangi zawodów pielęgniarki i położnej, było wprowadzenie zróżnicowania kompetencji w zależności od posiadanego wykształcenia.

Dotąd nie wiadomo, czy pielęgniarki będą mogły wystawiać recepty na wszystkie leki. Akty wykonawcze są obecnie przedmiotem roboczych konsultacji.

MZ przypomina, że podobne rozwiązania już funkcjonują w innych państwach europejskich, m.in. w Irlandii, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Holandii, Wielkiej Brytanii.

Więcej: http://wiadomosci.gazeta.pl
Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH