MZ: korupcja z zasady stanowi tzw. ciemną liczbę

PRAWO

Autor: sejm, LJ/ rynekaptek.pl   03-02-2016, 09:50

MZ: korupcja z zasady stanowi tzw. ciemną liczbę Resort zdrowia nie stworzy własnego rejestru korzyści lekarzy

W resorcie zdrowia nie powstanie własny, całościowy rejestr korzyści lekarzy. To wymagałoby daleko idących zmian prawnych – ocenia wiceminister zdrowia Krzysztof Łanda na sugestię, by utworzyć taki rejestr wzorem rozwiązania przyjętego przez EFPIA.

Zgodnie z planami Europejskiej Federacji Przemysłu i Stowarzyszeń Farmaceutycznych EFPIA, 30 czerwca w całej Europie zostanie ujawniony rejestr korzyści lekarzy (zwany kodeksem przejrzystości) za ubiegły rok. Będzie on zawierał także nazwiska polskich lekarzy. Kodeks przejrzystości jest samodzielną inicjatywą Federacji i dotyczy tylko jej członków.

- Problematyczna – także z uwagi na liczebność środowiska lekarskiego – byłaby kwestia jego prowadzenia oraz realnej możliwości weryfikacji prawdziwości zawartych w nim danych, a tym samym trudno byłoby wziąć Ministrowi Zdrowia, jako podmiotowi prowadzącemu rejestr, pełną odpowiedzialność za jego rzetelność – dodaje wiceminister.

W ten sposób odniósł się do zapytania posła Pawła Skuteckiego, który zapytał czy Minister bierze pod uwagę możliwość utworzenia własnego, całościowego - nie tylko dotyczącego firm będących członkami Federacji - rejestru korzyści lekarzy?

Dr Łanda ocenił również, że nie jest możliwe ustalenie dokładnej liczby przestępstw korupcyjnych w relacjach lekarzy z firmami farmaceutycznymi.

"Korupcja stanowi bowiem z zasady tzw. ciemną liczbę, z uwagi na fakt, że obie strony procederu korupcyjnego są zainteresowane jego ukryciem. W konsekwencji powyższego wszelkie przestępstwa, o których nie dowiedziały się organy ściągania, nie są ujęte w statystykach, które nie odzwierciedlają rzeczywistej skali korupcji, a jedynie jej wykrywalność" – odpowiada.

Niezależnie od wyżej wskazanych trudności z dokładnym ujęciem skali przestępczości korupcyjnej, na podstawie dostępnych danych zauważyć należy, iż w ostatnich latach poziom korupcji w Polsce wydaje się zmniejszać, co znajduje odzwierciedlenie w różnych źródłach: statystykach postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa korupcyjne, wynikach badań opinii publicznej, Indeksie Percepcji Korupcji opracowywanym przez Transparency International.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH