MZ m.in. o możliwości nabywania szczepionek u lekarza

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   14-09-2016, 09:43

MZ m.in. o możliwości nabywania szczepionek u lekarza Nabywanie i sprzedaż szczepionek przez podmioty prowadzące działalność leczniczą, zwiększy bezpieczeństwo obrotu tymi produktami - uważa Ministerstwo.

Rada Ministrów przyjęła projekt wprowadzający powszechny dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej. Zakłada on m.in. nabywanie i sprzedaż szczepionek przez podmioty prowadzące działalność leczniczą.

Resort zdrowia informuje, że przedstawiony przez Ministra Zdrowia i przyjęty we wtorek (13 września) przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw zakłada rezygnację z dochodzenie przez NFZ roszczeń od nieubezpieczonych pacjentów za świadczenia udzielone im w ramach POZ.

Odstąpienie od roszczeń
Zmiany mają dotyczyć odstąpienia od dochodzenia roszczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, w przypadku skorzystania np. przez członka rodziny osoby ubezpieczonej ze świadczeń POZ w sytuacji, gdy osoba ta:

• nie została zgłoszona do ubezpieczenia zdrowotnego, choć spełniała przesłanki do tego zgłoszenia lub
• została wyrejestrowana (np. podjęła czasowe zatrudnienie, a następnie po zakończeniu okresu tego ubezpieczenia nie został dopełniony obowiązek jej ponownego zgłoszenia).

W takich sytuacjach pacjent, który skorzysta z podstawowej opieki zdrowotnej, nie będzie obciążany kosztami – choć wg. przepisów ustawy jest nieubezpieczony.

Z danych NFZ wynika, że w latach 2013-2015 w ramach postępowań administracyjnych (prowadzonych przy windykacji kosztów) wydano prawie 13 tys. decyzji administracyjnych na kwotę ponad 22 mln zł.

W przypadku świadczeń POZ wartość ww. decyzji wyniosła 1 210 zł. Fundusz jest w trakcie rozpatrywania spraw dotyczących udzielonych świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu POZ o wartości 258 560 zł. Szacuje się, że tylko w przypadku maksymalnie 30% tej kwoty mogłyby zostać wydane decyzje administracyjne o obowiązku poniesienia kosztów, co daje szacunkową kwotę 77 568 zł.

Poniesione koszty są „nieistotne”
W sumie na przestrzeni dwóch lat wartość windykowanych przez Fundusz świadczeń z zakresu POZ wyniesie ok. 78 778 zł, co stanowi 0,3% w stosunku do ogólnej kwoty windykacji wynikającej z wydanych decyzji we wszystkich rodzajach świadczeń.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH