MZ: niezasadna jest utylizacja pełnowartościowych leków

PRAWO

Autor: DGP/rynekaptek.pl   08-03-2017, 09:28

MZ: niezasadna jest utylizacja pełnowartościowych leków Gdyby inicjatywa parlamentarzystów nie została uchwalona , znajdzie się w przygotowanej przez resort nowelizacji

Ministerstwo Zdrowia podjęło decyzję, że zostaną wprowadzone zmiany w prawie farmaceutycznym dotyczące zbywania produktów leczniczych. Po wygaśnięciu zezwolenia, leki będą mogły być zbyte do hurtowni, apteki lub punktu aptecznego.

Jak przypomina DGP, w ostatnich dniach posłów poinformowała o tym Ewa Warmińska, wicedyrektor Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji MZ.

Przypomniała, że w procedowanym projekcie poselskim znajduje się przepis mówiący, „iż w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia wojewódzki inspektor farmaceutyczny może wydać zgodę na zbycie do hurtowni, apteki lub punktu aptecznego leków znajdujących się w aptece po dniu wygaśnięcia zezwolenia”.

DGP wskazuje, że losy projektu stworzonego przez parlamentarzystów są jeszcze niepewne, jednak analogiczna regulacja – gdyby inicjatywa parlamentarzystów nie została uchwalona – znajdzie się w przygotowanej przez Ministerstwo Zdrowia nowelizacji.

- Niezasadna jest utylizacja pełnowartościowych leków. Stosowny przepis, jeśli nie zostanie do tego czasu uchwalony przez posłów, bez wątpienia znajdzie się w rządowym projekcie – obiecała Ewa Warmińska.

Z proponowaną korektą związane jest jedno ryzyko. Otóż odsprzedanie leków z apteki to pierwszy krok do ich nielegalnego wywozu. Dlatego też resort chce wprowadzić zabezpieczenie w postaci wyrażenia zgody przez inspekcję farmaceutyczną na sprzedaż.

Więcej: http://serwisy.gazetaprawna.pl/

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH