MZ: nocne dyżury nie będą finansowane z NFZ

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   22-02-2016, 08:00

MZ: nocne dyżury nie będą finansowane z NFZ Resort zdrowia nie przewiduje finansowania dyżurów aptek z NFZ

Minister Zdrowia nie ma kompetencji do upoważnienia organów powiatów do egzekwowania prawa w zakresie dyżurów aptek. Jednak ponownie przeanalizujemy możliwości rozwiązań legislacyjnych, aby zapewnić dostępność pacjentom do leków w porach nocnych oraz dni wolne od pracy - zapowiada MZ.

- Nadzór nad działalnością aptek ogólnodostępnych sprawują – w zakresie przewidzianym ustawą Prawo farmaceutyczne – organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej. W odniesieniu do kwestii wypełniania przez apteki dyspozycji normy zawartej w art. 94 ww. ustawy (tj. dostosowania rozkładu pracy apteki do potrzeb miejscowej ludności również w porach nocnych i dniach wolnych od pracy) wskazuje się, że adresatem omawianej normy jest w istocie organ samorządu powiatu w postaci rady powiatu, która ma ten rozkład ustalić w taki sposób, aby był on dostosowany do lokalnych potrzeb - odpowiada dr Krzysztof Ładna, wiceminister zdrowia, na interpelację posłanki Bożeny Henczycy o możliwość finansowania dyżurów ze środków NFZ.

- Oznacza to, że o braku zapewnienia dostępności pacjentów do leków przez konkretną aptekę można mówić jedynie w szerszym wymiarze, w przypadku gdy apteka ta nie zaspokajałaby potrzeb pacjentów w sposób nagminny, powtarzalny. W takim przypadku właściwy wojewódzki inspektor farmaceutyczny miałby możliwość cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej na podstawie art. 103 ust. 2 pkt 3 przywołanej ustawy, który stanowi, że wojewódzki inspektor farmaceutyczny może cofnąć zezwolenie na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, jeżeli apteka nie zaspokaja w sposób uporczywy potrzeb ludności w zakresie wydawania produktów leczniczych - dodaje dr Łanda.

Zdaniem MZ, ponieważ rozkład pracy aptek określa rada powiatu, wydaje się być naturalnym, że również na poziomie powiatowym powinna odbywać się weryfikacja wykonania uchwały rady powiatu i ewentualne sankcjonowanie braku realizacji jej postanowień.

Dlatego, "w kwestii ekonomiki pełnienia dyżurów aptek, Minister Zdrowia nie przewiduje możliwości wprowadzenia finansowania ich z Narodowego Funduszu Zdrowia".

- Działalność aptek, w szczególności usługodawstwo farmaceutyczne, nie polega bowiem na wykonywaniu świadczeń opieki zdrowotnej. Jako takie kwalifikować można co najwyżej tzw. "świadczenie zdrowotne rzeczowe" w postaci ordynowanych w związku z procesem leczenia leków, co ma miejsce w ramach szerszej kategorii tzw. "świadczeń opieki zdrowotnej". Jako świadczenie zdrowotne rzeczowe trudno natomiast traktować np. nabywanie w procesie samoleczenia leków dostępnych bez przepisu lekarza - ocenia Łanda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH