MZ o pracach nad ustawą o wychowaniu w trzeźwości

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   19-09-2016, 15:40

MZ o pracach nad ustawą o wychowaniu w trzeźwości

Ministerstwo Zdrowia informuje, że nie pracuje nad nowelizacją ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która zakazywałaby produkcji i sprzedaży alkoholu w małych butelkach albo wprowadzałaby minimalną cenę za jego gram.

Propozycja nowelizacji, która znajduje się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego oraz niektórych innych ustaw, przewiduje - poza zmianami technicznymi - dostosowanie przepisów do zmienionych uwarunkowań prawnych, które wynikają z orzeczeń Trybunału Konstytucyjnego oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Najważniejsze zmiany

Osoby, które mają poddać się leczeniu odwykowemu, będą mogły wnioskować do sądu o zmianę rodzaju zakładu leczenia odwykowego.

Ustawa będzie regulowała kwestie dotyczące monitorowania pomieszczeń w izbach wytrzeźwień oraz w placówkach utworzonych lub wskazanych przez samorząd terytorialny do pełnienia ich funkcji.

Gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych będą przetwarzały dane osobowe zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych.

Działalność tych komisji wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych szczególnie chronionych (tzw. wrażliwych). Zostały one wskazane w ustawie o ochronie danych osobowych.

- Chcemy umożliwić komisjom przetwarzanie - w celu realizacji niektórych zadań - tych wrażliwych danych osobowych. Nowelizacja zobowiąże członków gminnych komisji do zachowania tajemnicy dotyczącej wszelkich informacji i danych uzyskanych w związku z wykonywanymi zadaniami. Rozwiązanie to jest zgodne z przepisami ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie - informuje MZ.

Zmieni się przepis karny związany z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 października 2015 r. (sygn. Akt SK 59/13), który odnosi się do art. 70 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. z 2016 r. poz. 224, z późn. zm.). Sąd będzie mógł orzec przepadek przedmiotów i narzędzi, które nie są własnością sprawcy, jeżeli ich właściciel lub inna osoba uprawniona na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach przewidywała albo mogła przewidzieć, że mogą one zostać wykorzystane do popełnienia przestępstwa.

Więcej: www.mz.gov.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH