MZ o żądaniu kserokopii recept przez hurtownie: może naruszać przepisy

PRAWO

Autor: NIA/rynekaptek.pl   26-05-2015, 09:23

MZ o żądaniu kserokopii recept przez hurtownie: może naruszać przepisy

Działania podejmowane przez hurtownie farmaceutyczne w postaci wymogu okazania kopii recept mogą naruszać przepisy ustawy Pf w zakresie zapewnienia równego i ciągłego dostępu do leków, jak i zapewnienia aptekom stałych dostaw odpowiedniego asortymentu - ocenia Ministerstwo Zdrowia.

"Przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept lekarskich wyraźnie wskazują, jaką drogę przechodzi recepta, kto ma do niej dostęp i jak należy ją przechowywać. Zgodnie z przepisem, do recepty ma dostęp jedynie lekarz w chwili jej wystawiania, pacjent i farmaceuta w chwili jej realizacji i organy kontroli, tj. NFZ i inspekcja farmaceutyczna. Recepty są specjalnym rodzajem dokumentu pozostającym pod szczególnym nadzorem, do których dostęp mają wyłącznie określone podmioty" - informuje Ministerstwo Zdrowia w odpowiedzi na pismo Naczelnej Rady Lekarskiej.

Zapytanie aptekarzy dotyczyło praktyki żądania przez hurtownie okazania kserokopii recepty w zamian za możliwość sprzedaży leku.

(...) Jak informuje MZ, zgodnie z art. 88 ustawy Prawo farmaceutyczne, zadania kierownika apteki obejmują m.in. gromadzenie oraz przekazywanie danych odpowiednim organom. Dane mogą wypełniać definicję danych osobowych określoną w art. 6 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych, tj. zawierać informacje dotyczące zidentyfikowanych lub możliwych do zidentyfikowania osób fizycznych. W takiej sytuacji podlegają one ochronie. (...) Warunkiem przetwarzania danych jest zagwarantowanie ich ochrony przed dostępem innych osób. (....) Zabronione jest przekazywanie kserokopii recept, które nie są anonimizowane, a również w przypadku anonimizacji recept przez apteki nie ma pewności, czy wszystkie dane dotyczące lekarza i pacjenta zostaną zaczernione.

Zdaniem resortu zdrowia, w takich sytuacjach może dojście do ograniczenia prawa pacjenta do świadczenia gwarantowanego: "Do ograniczenia dostępu do świadczenia mogłoby dojść w sytuacji, gdy apteka odmawiając przekazania kserokopii zanonimizowanej recepty nie otrzymałaby określonych leków refundowanych. (...). Uzależnianie przez hurtownię wydania leku aptece od okazania kserokopii zanonimizowanych recept i możliwej odmowie podczas, gdy tych recept nie okazała, wydaje się niezgode z intencją ustawodawcy, który wprowadził przepisy w celu zapewnienia pacjentom równego i ciągłego dostępu do leków".

- Praktyka uzależniania wydawania leków aptece przez hurtownie od okazania zanonimizowanych recept wydaje się również niezgodna z zasadami konkurencji rynkowej - stwierdza MZ i dodaje:

- Działania podejmowane przez hurtownie farmaceutyczne mogą naruszać przepisy ustawy Pf w zakresie zapewnienia równego i ciągłego dostępu do leków, jak i zapewnienia aptekom stałych dostaw odpowiedniego asortymentu.

Więcej: http://nia.org.pl/ 

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH