MZ obiecuje: import równoległy czekają korzystne zmiany

PRAWO

Autor: Marzena Sygut/rynekaptek.pl   06-10-2016, 20:05

MZ obiecuje: import równoległy czekają korzystne zmiany  Import równoległy staje się ważnym elementem rynku farmaceutycznego

Ministerstwo Zdrowia popiera import równoległy. W projekcie nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne znajdą się pewne zmiany w tym zakresie. Chcemy przedstawić projekt do konsultacji z końcem tego roku - mówił obecny na V Forum Importu Równoległego wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Przedstawiciel Ministerstwa Zdrowia wyjaśnił też, iż resort postrzega te korzyści dwojako. Po pierwsze, w parze z importem równoległym idą oszczędności dla systemu i pacjenta. Po drugie, jeżeli importerzy sprowadzają jakiś lek do Polski, to resort uzyskuje informację o istniejącym potencjale do obniżenia ceny tego leku w kraju.

Z Europy Wschodniej do UE
Stanisław Kasprzyk, senior manager IMS Health podkreślił, że import równoległy rozwija się obecnie w całej Unii Europejskiej. Jak wyjaśnił, rynek ten jest jak "ruchome piaski" – bardzo trudny do przewidzenia.

- Na rynku importu równoległego, który na początku swojego rozwoju był uporządkowany, obecnie nie ma stabilizacji. Rynek ten nastawiony jest na dynamiczne zmiany. Jedne kraje, jak Niemcy, promują na swoim rynku wysokie ceny. Inne je ograniczają. Typowymi rynkami importującymi są obecnie: Niemcy, Wielka Brytania, Holandia i kraje nordyckie – zaznaczył dyrektor Kasprzyk.

Dodał: - Handel równoległy rośnie też na niektórych rynkach niszowych, takich jak Polska, Belgia czy Włochy. W 2015 roku wartość handlu równoległego w Polsce osiągnęła blisko 280 mln. zł. Ponad 50 proc. sprzedaży leków z importu równoległego obejmowało preparaty mające zastosowanie w terapii schorzeń układu sercowo-naczyniowego, nerwowego i moczowo-płciowego.

Ekspert IMS Health przypomniał również, iż obecnie głównymi dostawcami leków dla wielu krajów są rynki krajów Europy Wschodniej. Stamtąd wędruje bardzo dużo produktów do krajów UE.

Handel równoległy zdominowała specjalistyka
W ocenie Stanisława Kasprzyka, handel równoległy stanowi wprawdzie niewielką, ale bardzo dynamiczną część rynku farmaceutycznego. Wielkość tego rynku ocenia się na 5,2 mld euro. Obserwuje się też coraz większy wzrost udziału w rynku importu równoległego leków specjalistycznych.

- Specjalistyka staje się obecnie głównym elementem importu równoległego. Można zaobserwować, że dynamika wzrostu w tym segmencie dla większości krajów jest dwucyfrowa, w przeciwieństwie do tradycyjnej medycyny, gdzie wartości przyrostu są małe, jednocyfrowe – podkreślił Kasprzyk.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH