MZ: obowiązuje zasada terytorialności prawa krajowego

PRAWO

Autor: wyborcza.pl/ rynekaptek.pl   15-04-2015, 14:24

MZ: obowiązuje zasada terytorialności prawa krajowego Zasada terytorialności

Urzędnicy resortu zdrowia uznali, że urzędowe ceny zbytu i marże nie mają zastosowania do sprzedaży leków poza granice Polski. Jest to zgodne z jedną z podstawowych zasad prawnych, tj. zasadą terytorialności prawa krajowego - uważa Ministerstwo Zdrowia.

Sprawa dotyczy interpretacji wydawanych przez urzędników Departamentu Polityki Lekowej MZ na pytania przedsiębiorców w sprawie wysokości marży przy wywozie leków za granicę. Ustawa refundacyjna narzuciła jednolite ceny oraz sztywne marże dla aptek i hurtowni, aby niskimi cenami nie kusić pacjentów do kupowania leków refundowanych na zapas, bo tracił na tym NFZ.

Hurtownie mogą doliczyć do ceny, za jaką kupiły lek od koncernu, 5 proc. Marża ta obowiązuje w całym obrocie hurtowym, czyli "zaopatrywaniu się, przechowywaniu, dostarczaniu lub eksportowaniu leków".

Jednak interpretacje prawne wychodzące z urzędu na Miodowej wskazywały, że "urzędowe ceny zbytu i marże nie mają zastosowania do sprzedaży leków poza granice Polski.

Pytani o to przez "Wyborczą" Artur Fałek i Grzegorz Bartolik z DPL odmówili rozmowy o konsekwencjach swoich interpretacji. Rzecznik resortu Krzysztof Bąk odpowiada, że ich stanowisko "jest zgodne z jedną z podstawowych zasad prawnych, tj. zasadą terytorialności prawa krajowego". Według ministerstwa krajowe marże w eksporcie nie obowiązują.

- Wręcz przeciwnie. To właśnie wedle zasady terytorialności sztywne marże przy sprzedaży leków refundowanych muszą obowiązywać także w eksporcie. Skoro polscy hurtownicy kupują leki po cenach urzędowych, to powinni stosować urzędowe marże, niezależnie od tego, komu leki odsprzedają - uważa mecenas Paulina Kieszkowska-Knapik.

Więcej: http://wyborcza.biz/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH