MZ odpowiada farmaceutom w sprawie strat aptek

PRAWO

Autor: OIA Katowice, LJ/rynekaptek.pl   12-02-2014, 10:39

MZ odpowiada farmaceutom w sprawie strat aptek

Aptekarze wezwali ministra zdrowia do usunięcia naruszenia prawa w związku z częstymi zmianami obwieszczeń refundacyjnych i wynikającymi z obniżenia cen leków stratami aptek. MZ odpowiada: nie podzielam tego stanowiska.

Farmaceuci podnieśli zarzut naruszenia art. 22 Konstytucji RP poprzez zbyt krótki - ich zdaniem - okres pomiędzy publikacją obwieszczenia, a ustalaniem nowego wykazu refundowanych leków wraz z nowymi cenami detalicznymi oraz urzędowymi cenami zbytu. W opinii ministra ten zarzut jest niezasadny.

Zgodnie z przepisami ustawy refundacyjnej, obwieszczenia refundacyjne są ogłaszane raz na dwa miesiące. Zmiany na wykazach związane są też ze zmianami cen leków. Zdaniem ministra takie działania "nie powinny stanowić zaskoczenia dla podmiotu prowadzącego profesjonalnie obrót produktami refundowanymi".

Resort argumentuje, że spośród 3660 aptecznych pozycji, dla których nastąpiła obniżka ceny detalicznej, dla 2111 pozycji jej wysokość nie przekracza 1 zł. W odniesieniu do zarzutu dotyczącego zbyt krótkiego okresu pomiędzy ogłoszeniem obwieszczenia, a wejściem w życie wykazu produktów refundowanych MZ podkreśla, że każde obwieszczenie poprzedza jego projekt, którego treść jest podawana do publicznej wiadomości i konsultacji.

"Mimo, że projekt nie jest ostateczną, obowiązującą wersją dokumentu, to stanowić może istotną wskazówkę dla podmiotu prowadzącego aptekę, gdyż jego kształt różni się jedynie w niewielkim stopniu od ostatecznej wersji dokumentu" - informuje resort zdrowia.

"Minister Zdrowia nie wydał żadnej decyzji administracyjnej, która narażałaby podmiot prowadzący aptekę na jakiekolwiek straty finansowe. Zarzut naruszenia zasady wolności gospodarczej, określonej w art. 22 Konstytucji RP jest bezpodstawny" - uważa minister zdrowia.

Więcej: http://katowice.oia.pl/
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH