MZ popełniło błąd, odpowiadać ma farmaceuta?

PRAWO

Autor: DZP/rynekaptek.pl   30-01-2018, 12:48

MZ popełniło błąd, odpowiadać ma farmaceuta? Nieracjonalne byłoby opieranie sprzedaży leków refundowanych przez apteki na podstawie olbrzymiej liczby jednostkowych decyzji - wskazują prawnicy (Fot. Archiwum)

Treść decyzji administracyjnych dotyczących objęcia refundacją nie jest dostępna dla aptek. Ponadto apteki nie mają możliwości weryfikacji nagłych zmian w decyzjach - wskazują prawnicy z kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

W załączniku do obwieszczenia Ministra Zdrowia z dnia 21 grudnia 2017 r. w sprawie wykazu refundowanych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych na dzień 1 stycznia 2018 znalazły się kody EAN produktów, wobec których nie obowiązują już decyzje w przedmiocie objęcia ich refundacją.

Prawnicy zaznaczają, że problem został dostrzeżony zarówno przez Izbę Aptekarską, firmy dostarczające oprogramowanie dla aptek, jak i niektóre oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia. Sytuacja dotyczy 10. pozycji na wykazie, dla których okres objęcia refundacją wygasł z końcem 2017 roku.

Wyjaśniają, że zgodnie z art. 37 ust. 1 ustawy refundacyjnej, Minister właściwy do spraw zdrowia ogłasza w drodze obwieszczenia wykazu produktów refundowanych, w stosunku do których wydano ostateczne decyzje administracyjne o objęciu refundacją albo ostateczne decyzje zmieniające, o których mowa w art. 16 ustawy.

W związku z tym wykaz publikowany w formie obwieszczenia Ministra Zdrowia jest jedyną dostępną informacją dotyczącą refundowanych leków. Tym samym trudno uznać, że nie jest to wystarczająca podstawa dla apteki do oczekiwania od NFZ pokrycia kwoty refundacji leku sprzedanego pacjentowi przez aptekę po obniżonej cenie. Znajdowanie się danej pozycji (kodu EAN produktu) w wykazie pełni zatem funkcję gwarancyjną dla apteki - tłumaczą specjaliści z kancelarii DZP.

Istnienie wykazów produktów refundowanych stanowi podstawę sprawnego funkcjonowania systemu refundacji aptecznej. Treść decyzji administracyjnych o objęciu refundacją nie jest dostępna dla aptek. Ponadto apteki nie mają możliwości weryfikacji nagłych zmian w decyzjach.

Wreszcie, jak argumentują, z przyczyn logistycznych nieracjonalne byłoby opieranie sprzedaży leków refundowanych przez apteki na podstawie olbrzymiej liczby jednostkowych decyzji. W związku z tym ustawa refundacyjna uczyniła Ministra Zdrowia organem odpowiedzialnym za sporządzenie wykazu, który ma służyć m.in. aptekom.

Wskazują, że od Ministra Zdrowia można było oczekiwać prawidłowego sporządzenia wykazu. Znajdowanie się kodu EAN produktu w wykazie jest podstawą sprzedaży produktu po obniżonej cenie i zgodnie z zasadą zaufania publicznego powinno zdejmować z aptek obowiązek weryfikacji ważności obowiązywania decyzji.

Więcej: https://blog.dzp.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH