MZ: poselska poprawka skupia się na wywozie leków

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/rynekaptek.pl   17-12-2014, 06:55

MZ: poselska poprawka skupia się na wywozie leków

W środę (17 grudnia) odbędzie się posiedzenie sejmowej podkomisji zdrowia w sprawie poselskiego projektu nowelizacji ustawy Prawo farmaceutyczne.

To kontynuacja wczorajszej dyskusji, podczas której powrócił m.in. temat poprawki wnoszonej przez Naczelną Radę Aptekarską. Jak ocenił prezes NRA, Grzegorz Kucharewicz, poselski projekt nie likwiduje wielu patologii:

- Ten projekt nie zapewnia hurtowniom farmaceutycznym pełnego dostępu do leków. Nie zapewnia równego traktowania wszystkich hurtowni prowadzących obrót hurtowy. Nie likwiduje uprzywilejowania tzw. hurtowni producenckich czy hurtowni sieciowych. Nie eliminuje tzw. dostaw bezpośrednich. Nie ogranicza zjawiska odwróconego łańcucha dystrybucji - wymieniał prezes.

Dodał: - Nasza poprawka zmierzała do wyeliminowania tych zjawisk. Obecny projekt ustawy ograniczy problem wywozu leków, ale nie zapewni dostaw leków refundowanych w odpowiednich ilościach, niezbędnych do zaspokojenia bieżących potrzeb pacjentów. Nie likwiduje uprzywilejowania trzech dużych dystrybutorów i sytuacji, gdy czwarta hurtownia w kraju nie uzyskuje prawa dostępu do leków. Równego dostępu nie mają też apteki. Samo ograniczenie eksportu bez poprawki, którą zaproponowaliśmy, będzie jedynie częściowym rozwiązaniem problemu.

- Wnosimy o to, by przemysł przestał regulować rynek dystrybucji leków w Polsce. Dążymy do tego, by każda apteka i pacjenci mieli dostęp do leków. Ta ustawa powinna mieć takie zapisy, które spowodują, że spełni swoją rolę. W obecnym zapisie nic nie zmienia - stwierdził dr Kucharewicz.

Wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, przyznał, że projekt nie ma celu uregulowania zjawisk, o których mówił szef aptekarzy:

- Ten projekt poselski skupia się na uregulowaniu zjawiska niekontrolowanego zjawiska wywozu leków z kraju. Nie odnosi się do nielegalnych praktyk niezgodnych z zasadami konkurencji i ochrony konsumentów. Patologie, o których mówi prezes Kucharewicz, nie dotyczą wywozu leków, ale zmowy poszczególnych korporacji i niedopuszczania przez jedne podmioty na równych prawach do partycypacji drugich podmiotów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH