MZ: produkacja leków recepturowych podlega refundacji

PRAWO

Autor: KOIA/rynekaptek.pl   24-11-2016, 14:09

MZ: produkacja leków recepturowych podlega refundacji MZ w sprawie zasad refundacji leków recepturowych i surowców farmaceutycznych.

Leki recepturowe mogą podlegać refundacji po spełnieniu pewnych wymagań, tak samo jak surowce farmaceutyczne przygotowane w aptekach. Natomiast gotowe surowce zakupione przez aptekę, tą refundacją nie są już objęte - informuje MZ.

Jest to odpowiedź Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia na pismo dyrektor Małopolskiego Oddziału NFZ z dnia 4 sierpnia br. w sprawie refundacji leków recepturowych i surowców farmaceutycznych.

Jak wskazuje Departament, w przypadku wykonania leku recepturowego w aptece według receptury wskazanej na recepcie lub na podstawie receptury farmakopealnej, taki lek jest kwalifikowany do leków recepturowych i może podlegać refundacji po spełnieniu warunków określonych w odrębnych przepisach.

- Natomiast wydanie surowca farmaceutycznego w oryginalnym opakowaniu wytwórcy lub w opakowaniu własnym apteki nie jest traktowane jako wykonanie leku recepturowego. Taki przypadek kwalifikuje się jako sprzedaż surowca farmaceutycznego i nie podlega refundacji ze środków publicznych - informuje MZ.

Dodatkowo wskazuje, że w przypadku sprzedaży leku w opakowaniu własnym apteki, na tym opakowaniu powinny być przedstawione informacje odnośnie numeru serii, terminu ważności oraz wytwórcy sprzedawanego w aptece surowca farmaceutycznego.

Odnosząc się bezpośrednio do przedstawionych przykładów surowców farmaceutycznych resort wskazuje, że niezależnie od wydawanej pacjentowi ilości leku, nie jest refundowana ze środków publicznych sprzedaż jednoskładnikowych surowców farmaceutycznych takich jak: na przykład balsam peruwiański, glukoza lub zioła.

- Podobnie nie podlega refundacji ze środków publicznych sprzedaż wieloskładnikowych surowców farmaceutycznych takich jak na przykład zakupiona przez aptekę gotowa maść cholesterolowa czy też gotowe mieszanki ziół - odpowiada MZ, dodając:

- Natomiast w przypadku wykonania w aptece maści cholesterolowej według receptury farmakopealnej lub wskazanej na recepcie, tak przygotowany lek jest lekiem recepturowym I może podlegać refundacji ze środków publicznych po spełnieniu warunków określonych w odrębnych przepisach.

Podobnie może podlegać refundacji sporządzona w aptece mieszanka ziół wykonana na  podstawie  receptury określonej na recepcie lub na podstawie receptury farmakopealnej.

Podobał się artykuł? Podziel się!

DO POBRANIA


comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE