MZ: przekroczenie 1 proc. oznacza brak pozwolenia na prowadzenie apteki

PRAWO

Autor: sejm.gov.pl/ rynekaptek.pl   21-01-2016, 09:34

MZ: przekroczenie 1 proc. oznacza brak pozwolenia na prowadzenie apteki MZ zapewnia: przepisy antykoncentracyjne działają

W obecnym stanie prawnym przewidzianym ustawą Prawo farmaceutyczne, koncentracja danego przedsiębiorcy przekraczająca 1% aptek w danym województwie stanowi negatywną przesłankę do wydania pozwolenia na prowadzenie apteki (art. 99 ust. 3 pkt 3 ustawy – prawo farmaceutyczne).

Tak odpowiedział wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda, w odpowiedzi na interpelację poselską nr 117 autorstwa posła Waldemara Budy.

Dodał: - Zaistnienie takiej sytuacji w toku prowadzonej działalności (np. w drodze przejęcia innego przedsiębiorcy) może natomiast uzasadniać podjęcie przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego działań w postaci wezwania do usunięcia stanu niezgodnego z prawem i w konsekwencji cofnięcia zezwolenia na podstawie art. 37ap ust. 1 pkt 2 bądź 3 ustawy – prawo farmaceutyczne.

Wiceminister Łanda odniósł się też do pytania dotyczącego uprawnień Głównego Inspektora Farmaceutycznego w zakresie przeciwdziałania wywozowi leków z terenów Rzeczypospolitej Polskiej.

- W ocenie Ministerstwa Zdrowia rozwiązania problemu przeciwdziałania zjawisku wywozu leków za granicę nie powinno upatrywać się w rozszerzeniu kompetencji właściwych organów powołanych do kontroli obrotu farmaceutycznego (jak Główny Inspektor Farmaceutyczny) - napisał dr Łanda i dodał:

- Ale w zmianie jakościowej polityki refundacyjnej prowadzącej do ustalania cen urzędowych leków refundowanych na poziomie innych krajów Wspólnoty Europejskiej, przy jednoczesnym uzgodnieniu z danym podmiotem odpowiedzialnym wnioskującym o objęcie refundacją leku takich środków dzielenia ryzyka przewidzianych ustawą refundacyjną.

Jego zdaniem, te zagwarantują pozostawienie tzw. cen efektywnych, a więc kosztów ponoszonych przez polskiego płatnika publicznego i pacjentów na poziomach gwarantujących zachowanie obecnych wydatków z budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH