MZ: przy wywozie leków obowiązuje dowolna marża

PRAWO

Autor: LJ/ rynekaptek.pl   14-04-2015, 09:42

MZ: przy wywozie leków obowiązuje dowolna marża Resort zdrowia interpretuje zapisy o marżach hurtowych

Pytania o marże na leki, które są wywożone poza granice kraju, biorą się po części z faktu korespondencji, jaką wysyłali urzędnicy Departamentu Polityki Lekowej MZ do zainteresowanych. Redakcja otrzymała kilka takich odpowiedzi kierowanych do GIF, WIF i przedsiębiorców w sprawie zasady stosowania marż obowiązujących przy wywozie leków.

Redakcja otrzymała kilka takich odpowiedzi kierowanych do GIF, WIF i przedsiębiorców w sprawie zasady stosowania marż obowiązujących przy wywozie leków.

Sprawa marż została podniesiona m.in. przez posła Tomasza Latosa podczas głosowania głosowania ustawy Prawo farmaceutyczne w Sejmie (9 kwietnia), który pytał, na podstawie jakich dokumentów, jakiej interpretacji, czyjej interpretacji, jakich ekspertyz prawnych stosuje się taki dualizm: 5% marża wewnątrz kraju i inna marża niż 5% w sytuacji wywozu leku za granicę.

- 5-procentową marżę wprowadza ustawa refundacyjna. Ustawa refundacyjna definiuje sposób naliczania marży, który dotyczy leków, które zostały zrefundowane. W związku z powyższym te leki, które pozostają w obrocie tam, gdzie nie zostają zrefundowane, a także te leki, które są sprzedawane do hurtowni znajdujących się poza granicami kraju, zgodnie z prawem unijnym, są wyłączone z tego typu regulacji. Trudno bowiem ustawą krajową definiować wielkość marży przedsiębiorcy, który funkcjonuje poza granicami naszego kraju – odpowiedział wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki, podczas debaty w Sejmie.

Jak dodał, "wiedzę o tym, czy lek zostanie zrefundowany czy nie, zdobywa się dopiero na końcowym etapie obrotu lekiem, czyli w tym momencie, w którym pacjent przyjdzie do apteki z receptą, nabędzie lek, zostanie naliczona refundacja, a następnie zostanie ona wypłacona przez Narodowy Fundusz Zdrowia. To jest podstawowa przyczyna tego, że różnica w obrocie czy wielkości marży hurtowej dotyczy wyłącznie obrotu refundowanymi lekami".

Tu wiceminister podał odmienną interpretację przepisów niż urzędnicy resortu zdrowia. W jednej z odpowiedzi z 2012 roku kierowanej do WIF w sprawie marży na lek refundowany, kiedy pacjent poniósł pełną odpłatność, czytamy: "W przypadku sprzedaży leku refundowanego należy bezwzględnie stosować urzędowe ceny i urzędowa marże o których mowa w art. 7 ustawy refundacyjnej. Powyższa zasada obowiązuje również w sytuacji, gdy pacjentowi nie przysługuje refundacja leku i musi zakupić lek za pełną odpłatnością. Wobec tego farmaceuta w stosunku do takiego pacjenta nie może dokonywać modyfikacji urzędowej ceny zbytu w określonej w decyzji refundacyjnej i prezentowanej na wykazie leków refundowanych".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH