MZ przypomina: od 3 marca zmiany w wydawaniu środków absorpcyjnych

PRAWO

Autor: MZ/rynekaptek.pl   05-03-2018, 10:26

MZ przypomina: od 3 marca zmiany w wydawaniu środków absorpcyjnych Zgodnie z danymi NFZ w 2017 r. na środki absorpcyjne przeznaczono ponad 181 mln zł (Fot. Archiwum)

3 marca 2018 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia ws. wykazu wyrób medycznych wydawanych na zlecenie, które m.in. zwiększa limit ilościowy na środki absorpcyjne z 60 do 90 sztuk na miesiąc. Zmiana ta jest odpowiedzią na postulaty organizacji pacjentów, w tym Stowarzyszenia Osób z NTM UroConti - podaje MZ.

W ramach prowadzonych konsultacji publicznych w 2017 r. Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti zgłosiło m.in. potrzebę zwiększenia limitów ilościowych do przynajmniej 90 sztuk miesięcznie przy zachowaniu dotychczasowych limitów cenowych, oraz zastąpienie w katalogu osób uprawnionych do wystawiania zlecenia na środki absorpcyjne lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie ginekologii onkologicznej na lekarza posiadającego specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia, że po przeprowadzeniu analiz i konsultacji z NFZ uwzględniło postulat zgłoszony m.in. przez Stowarzyszenie Osób z NTM UroConti i zwiększono limit ilościowy środków absorpcyjnych z 60 do 90 sztuk miesięcznie, przy pozostawieniu dotychczasowych limitów.

Resort przypomina, że od 1 czerwca 2017 r. zlecenie na wyroby medyczne na materiały absorpcyjne może wystawiać lekarz posiadający specjalizację w dziedzinie położnictwa i ginekologii, medycyny rodzinnej, pediatrii, chorób wewnętrznych oraz pielęgniarka i położna.

Podaje, że zgodnie z danymi NFZ w 2017 r. na środki absorpcyjne przeznaczono ponad 181 mln zł. Jest to prawie ¼ całego budżetu przewidzianego na zaopatrzenie w wyroby medyczne wydawane na zlecenie (stan dzień 2 marca 2018 r., za okres od stycznia do października 2017 r.).

- Stale dążymy do zwiększenia dostępności wyrobów medycznych oraz do poprawy jakości życia pacjentów, którzy takiego zaopatrzenia wymagają, przy uwzględnieniu możliwości finansowych NFZ. Sukcesywnie wprowadzamy rozwiązania całkowicie lub częściowo uwzględniające postulaty organizacji pacjentów - przekonuje resort.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH