MZ: są przykłady nieprawidłowego wykonywania zawodu technika

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   16-06-2016, 09:41

MZ: są przykłady nieprawidłowego wykonywania zawodu technika

Resort zdrowia podejmuje działania mające na celu także powołanie nowych zawodów i na bieżąco analizuje zapotrzebowanie na kadrę medyczną. W obecnej sytuacji nie widzi zapotrzebowania na powrót do kształcenia techników farmaceutycznych - mówi Marek Tombarkiewicz.

- Na bieżąco analizujemy zapotrzebowanie na kadrę medyczną w systemie ochrony zdrowia celem podejmowania adekwatnych do potrzeb zmieniającego się rynku pracy decyzji. Dlatego m.in. resort zdrowia podejmuje działania mające na celu powołanie nowych zawodów - mówi wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Zawodem, który został wprowadzony do Klasyfikacji Zawodów Szkolnictwa Zawodowego jako ostatni, jest zawód technika sterylizacji medycznej, w którym szkoły mogą realizować kształcenie od września 2011 roku. Obecnie rozważane jest także wprowadzenie nowych zawodów odpowiadających zapotrzebowaniu w systemie ochrony zdrowia, m.in. na usługi w zakresie wsparcia deinstytucjonalizacji lecznictwa psychiatrycznego.

- Ale wśród zawodów, w których zdecydowano się wygasić kształcenie, są technicy farmaceutyczni - przypomina Tombarkiewicz.

Jak dodaje, decyzja była podjęta na podstawie opinii ekspertów merytorycznych w tym zakresie.

- Zarówno konsultanci krajowi w poszczególnych dziedzinach farmacji, jak i samorząd zawodowy farmaceutów oraz Główny Inspektor Farmaceutyczny, wyrazili jednoznaczne stanowisko o słuszności podjętej wcześniej decyzji o wygaszaniu przedmiotowego kształcenia - dodaje wiceminister.

Na dowód przytacza zastrzeżenia dotyczące nieprawidłowego wykonywania zawodu technika farmaceutycznego. Z danych Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, że w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 24 maja 2016 r. wyniosła ona 167.

Zastrzeżenia te związane były m.in. z wystawianiem odpisu recepty przed technika farmaceutycznego, wydawaniem produktu leczniczego bardzo silnie działającego, sporządzaniem leków recepturowych z substancją bardzo silnie działającą, czy dokonaniem korekty paragonu fiskalnego wystawionego na realizację recepty na środki odurzające, przy czym należy zaznaczyć, iż nie każdy przypadek przejęcia obowiązków zawodowych farmaceuty przez technika farmaceutycznego miał miejsce pod nieobecność farmaceuty w aptece - wymienia wiceminister.

- Ponadto z informacji uzyskanych z Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego wynika, iż w okresie od 1 stycznia 2015 r. do 24 maja 2016 r. zgłoszono 82 przypadki przejmowania przez techników farmaceutycznych obowiązków farmaceuty, pod jego nieobecność. Tyle też było decyzji nakazujących zapewnienie obecności farmaceuty w godzinach pracy apteki podczas kontroli zarówno planowanych, jak i doraźnych - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH