MZ: system powstrzymujący wywóz leków działa

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   07-04-2016, 10:08

MZ: system powstrzymujący wywóz leków działa

Minister Zdrowia reaguje na każde zgłoszenie i sygnał o występującym problemie z nabyciem leku - zapewnia resort zdrowia i przypomina podjęte do tej pory działania związane z ograniczeniem wywozu leków.

Zdaniem resortu zdrowia, tzw. ustawa antywywozowa znacznie ograniczyła możliwość wywozu leków.

- Wprowadzone zmiany dotyczą zarówno kwestii eksportu leków za granicę, jak i ukierunkowane są na przeciwdziałanie redystrybuowania leków w ramach odwróconego łańcucha, który to mechanizm ma niewątpliwie negatywne konotacje z problematyką dostępności polskich pacjentów do leków - ocenia wiceminister zdrowia, Krzysztof Łanda.

Przypomina, że nowelizacja ustawy Pf oddziałuje także na zmianę w ustawie – o systemie informacji w ochronie zdrowia z dnia 28 kwietnia 2011 r. - wprowadzając między innymi regulacje przepisów, które ułatwiają monitorowanie ilości i rozmieszczenia w łańcuchu dystrybucji leków, a także ograniczają możliwość wywozu tego asortymentu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w sytuacji braku, lub ograniczonej jego dostępności, stwarzającej zagrożenie dla zdrowia lub życia pacjentów poprzez wprowadzenie Zintegrowanego Systemu Monitorowania Obrotu Produktami Leczniczymi.

- Minister Zdrowia ogłasza, co najmniej raz na 2 miesiące, w formie obwieszczenia, wykaz leków najbardziej zagrożonych brakiem dostępności na terytorium RP. Podmiot prowadzący obrót hurtowy, mając zamiar dokonać sprzedaży leków umieszczonych w obwieszczeniu innemu podmiotowi działającemu poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązany jest do poinformowania Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zamiarze wywozu tego produktu. Główny Inspektor Farmaceutyczny może zgłosić sprzeciw wobec zamiaru wywozu danego produktu zagranicę - przypomina procedurę szef MZ od polityki lekowej.

Jednocześnie, zdaniem wiceministra, elementem zapewniającym odpowiednią ilości asortymentu w aptekach i hurtowniach, a tym samym zwiększenia dostępu do leków, jest doprecyzowanie w ustawie kwestii składania zamówień.

- Apteki i hurtownie składają zamówienie na zapotrzebowanie, w odniesieniu do produktów leczniczych wydawanych na receptę objętych refundacją, w formie pisemnej albo w formie elektronicznej. Odmowa realizacji zamówienia nastąpi niezwłocznie, w formie pisemnej lub w formie elektronicznej. Dodatkowo, odmowa realizacji zamówienia w zakresie leków objętych refundacją będzie musiała zawierać uzasadnienie - dodaje dr Łanda.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH