MZ: tylko inwalidzi wojenni mają prawo do bezpłatnych leków

PRAWO

Autor: Sejm/ rynekaptek.pl   18-05-2016, 13:23

MZ: tylko inwalidzi wojenni mają prawo do bezpłatnych leków

Inwalidzi wojskowi nie mogą na równi z inwalidami wojennymi korzystać z prawa do bezpłatnych leków w pełnym zakresie od 1997 roku. W resorcie nie jest planowane dokonywanie zmian w tym zakresie - informuje MZ.

Przepisy o jednakowych uprawnieniach dla inwalidów wojennych i wojskowych do bezpłatnych świadczeń leczniczych, przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych oraz leków i środków opatrunkowych zostały uchylone przepisami ustawy z dnia 6 lutego 1997 r. o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym (Dz.U. z 1997 r. Nr 28, poz.153) - przypomina Ministerstwo Zdrowia i dodaje:

- Zatem od już 1997 roku uprawnienia inwalidy wojskowego w zakresie refundacji leków nie były tożsame jak uprawnienia inwalidów wojennych, którym na mocy regulacji od 1974 r. przysługuje bezpłatne zaopatrzenie w leki wydawane z przepisu lekarza (obecnie kategorie dostępności Rp i Rpz).

Obecnie inwalidzi wojskowi mają prawo bezpłatnie do wysokości limitu finansowania i za dopłatą w wysokości różnicy między ceną detaliczną a wysokością limitu finansowania, otrzymać lek, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego, wyrób medyczny, o nadanej kategorii dostępności refundacyjnej we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach.

Resort informuje, że nie jest planowane dokonywanie zmian przepisów prawa tak, aby inwalidom wojennym i wojskowym zrównać przywilej do bezpłatnych leków.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH