MZ: ustawa pf wprowadzi przejrzystość transakcji hurtownia-apteka

PRAWO

Autor: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl   13-04-2015, 08:53

MZ: ustawa pf wprowadzi przejrzystość transakcji hurtownia-apteka

Dzisiaj komunikacja między hurtownią i apteka nie pozostawia "trwałego materiału dowodowego". Hurtownia odmawia sprzedaży leku aptece, mówiąc, że nie posiada go na stanie. Ustawa ma to zmienić.

Tak ocenia zalety przyjętej przez Sejm ustawy Prawo farmaceutyczne wiceminister zdrowia, Igor Radziewicz-Winnicki. Nowelizacja ma zapobiegać niekontrolowanemu wywozowi leków z Polski.
 
Na pytanie posłów, wiceminister podał statystyki kontroli dokonywanych przez inspekcję farmaceutyczną. Rocznie wojewódzcy inspektorzy farmaceutyczni przeprowadzają ok. 4 tys. kontroli aptek ogólnodostępnych i punktów aptecznych rocznie i 400 - 500 kontroli hurtowni farmaceutycznych.

W wyniku kontroli, w wyniku stwierdzenia udziału w odwróconym łańcuchu dystrybucji w 2010 roku wydano 15 decyzji nakazujących dostosowanie, w 2011 roku – już 119 nakazujących dostosowanie i 8 decyzji cofających, w roku 2012 – 38 decyzji nakazujących dostosowanie i 6 cofających, w roku 2013 – 24 decyzje nakazujące dostosowanie i 14 cofających i w 2014 roku – 18 decyzji nakazujących dostosowanie i 103 decyzje cofające.

Wobec hurtowni wydano 11 decyzji nakazujących dostosowanie do przepisów prawa, 40 decyzji cofających zezwolenie, 5 decyzji unieruchamiających hurtownie i w chwili obecnej toczy się ok. 20 postępowań wobec hurtowni w przedmiocie cofnięcia zezwolenia.

- Główny inspektor farmaceutyczny odmawia wydania zezwolenia na prowadzenie hurtowni podmiotom, które nie spełniają warunków właściwego prowadzenia obrotu hurtowego produktami leczniczymi. Takich odmów wydano 20. W okresie od stycznia 2012 r. do dzisiaj sądy administracyjne wydały łącznie 10 wyroków w wojewódzkich sądach administracyjnych i 3 wyroki w Naczelnym Sądzie Administracyjnym w sprawie decyzji głównego inspektora farmaceutycznego w przedmiocie cofnięcia zezwolenia w związku z uczestnictwem w odwróconym łańcuchu dystrybucji leków. W każdym z tych wyroków decyzje wydane przez głównego inspektora farmaceutycznego zostały utrzymane w mocy.

Urzędnik przypomniał także współpracę inspekcji z organami ścigania, w tym z policją: - Efektem są sukcesywnie składane zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Państwowa Inspekcja Farmaceutyczna do tej pory złożyła ich ok. 40. Warto wspomnieć, że ostatnio mieliśmy także do czynienia z wydaniem wyroków skazujących.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH