MZ ws. walki z odwróconym łańcuchem dystrybucji

PRAWO

Autor: OIAB/rynekaaptek.pl   06-09-2016, 10:48

MZ ws. walki z odwróconym łańcuchem dystrybucji Ministerstwo tłumaczy, że rozwiązanie problemu nadmiernego wywozu leków było niezwykle utrudnione. Stan polepszyła ustawa z 2015 r.

Pracownicy resortu odbywają szereg spotkań z podmiotami odpowiedzialnymi, których leków najczęściej brakuje na rynku, w ramach których ustalane są plany działania - informuje MZ w odpowiedzi na pytania o braki leków na rynku.

Okręgowa Izba Aptekarska w Białymstoku 20 lipca br. wystosowała pismo do Ministerstwa Zdrowia w sprawie podjęcia zdecydowanych działań pogarszającej się sytuacji braków leków ratujących życie i zdrowie w aptekach i hurtowniach. Jest już odpowiedź resortu.

„Obowiązek zapewnienia stałych dostaw refundowanych produktów leczniczych regulują przepisy ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia i wyrobów medycznych z dnia 12 maja 2011 r.” – czytamy w piśmie przygotowanym przez Ministerstwo Zdrowia.

Składając wniosek o objęcie produktu leczniczego refundacją, wnioskodawca jest zobligowany do przedstawienia: - dowodu dostępności w obrocie w chwili składania wniosku, - zobowiązania do zapewnienia ciągłości dostaw wraz z określeniem rocznej wielkości dostaw - odpowiada resort.

W przypadku niedotrzymania obowiązku zapewnienia ciągłości dostaw, Minister Zdrowia na podstawie art.33 ust. 1 pkt 4 ustawy o refundacji, uchyla decyzję o objęci u refundacją leku. Zgodnie z art. 33 tej samej ustawy, w przypadku gdy zobowiązanie nie zostanie dotrzymane i nastąpi niezaspokojenie potrzeb pacjentów, wnioskodawca, który otrzymał decyzję administracyjną o objęciu refundacją jest zobowiązany do zwrotu do NFZ kwoty stanowiącej iloczyn liczby niedostarczonych jednostkowych opakować leku i ich urzędowej ceny zbytu netto, chyba że niewykonanie tego zobowiązania jest następstwem działania siły wyższej albo potrzeby pacjentów zostały zaspokojone przez jego odpowiednik.

Jak czytamy w piśmie, po mimo wyżej wymienionych obowiązków nałożonych na przedsiębiorców, w Polce pojawił się problem ograniczonej dostępności niektórych leków, nadmiernie wywożonych za granicę. Postępowania wobec hurtowni i aptek w zakresie tzw.” odwróconego łańcucha dystrybucji” prowadzone były przez organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej już w 2010 roku.

Ministerstwo tłumaczy, że z uwagi na ogólnikowy charakter odwróconego łańcucha dostaw oraz przestępczy charakter tego typu działań, w latach 2012-2013 organy Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej podjęły współpracę z Policją i Prokuraturą w celu ograniczenia tego zjawiska.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH