MZ ws. wymogów do wykonywania działalności leczniczej

PRAWO

Autor: MZ/ rynekaptek.pl   29-12-2017, 15:29

MZ ws. wymogów do wykonywania działalności leczniczej 30 listopada br. weszła w życie zmiana ustawy o działalności leczniczej - przypomina MZ (fot. archiwum)

Jednym z warunków wykonywania działalności leczniczej jest posiadanie przez podmiot wykonujący działalność leczniczą pomieszczeń i urządzeń, które spełniają wymagania określone w rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie szczegółowych wymagań, jakim powinny odpowiadać pomieszczenia i urządzenia podmiotu wykonującego działalność leczniczą. Przepisy Unii Europejskiej nie regulują tych zagadnień - informuje MZ.

Podmioty niespełniające wymagań, zgodnie z art. 207 ustawy o działalności leczniczej, powinny do końca bieżącego roku dostosować swoje pomieszczenia i urządzenia do tych wymagań. Okres dostosowawczy był wielokrotnie wydłużany (trwał 26 lat). Zagadnienia dotyczące kwestii budowlanych, np. wind czy szerokości korytarzy uregulowane są w ogólnych przepisach prawa budowlanego - dodaje resort w komunikacie.

Niespełnianie tych wymagań jest naruszeniem jednego z warunków wykonywania działalności leczniczej. W takich okolicznościach istnieje ryzyko, że narusza to prawo pacjentów do dobrej jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa, a przez to uniemożliwia funkcjonowanie podmiotu oraz przekreśla szanse na kontrakt z NFZ.

30 listopada br. weszła w życie zmiana ustawy o działalności leczniczej. Dotyczy ona podmiotów wykonujących działalność leczniczą, które posiadają program dostosowania pomieszczeń i urządzeń do wymagań wynikających z ww. rozporządzenia.

Jeśli do końca roku podmioty nie zrealizują programu (który wygaśnie z dniem 31 grudnia br.), choćby częściowo, powinny wystąpić do właściwych inspektorów sanitarnych z wnioskiem o wydanie opinii stwierdzającej, że niespełnianie tych wymagań nie stanowi zagrożenia dla bezpieczeństwa pacjentów. Tylko wówczas możliwe będzie kontynuowanie ich działalności.

Już kilkaset podmiotów złożyło takie wnioski. Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej rozpatrują je na bieżąco. Ministerstwo Zdrowia stale monitoruje proces uzyskiwania tych opinii.

Więcej: http://www.mz.gov.pl/

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z FARMACJĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekaptek.pl prosto na Twój e-mail

Rynek Aptek: polub nas na Facebooku

Rynek Aptek: dołącz do nas na Google+

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

OSTATNIO KOMENTOWANE

POLECAMY W PORTALACH